EL: Góly Maka a Bakoša, Neapol stopercentný, 9 postupujúcich

NETKY.SK • 11 December 2015, 07:44 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti SSC Neapol skompletizovali postup do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2015/2016 s perfektnou bilanciou, keď triumfovali aj v záverečnom šiestom kole nad Legiou Varšava 5:2 a v D-skupine získali plný počet 18 bodov s impozantným skóre 22:3. Vo štvrtok si zaistilo postup do vyraďovacej fázy ďalších deväť tímov - Olympique Marseille, Fenerbahce Istanbul, FC Sion, FC Midtjylland, Sporting Lisabon, Fiorentina, RSC Anderlecht, Lokomotiv Moskva a Augsburg.

V drese Neapola chýbal slovenský reprezentant Marek Hamšík, ktorý nefiguroval ani na lavičke náhradníkov. V základnej zostave hostí boli brankár Dušan Kuciak a stredopoliar Ondrej Duda. O góly sa postarali Nathaniel Chalobah, Lorenzo Insigne, Jose Callejon a dvakrát trafil do siete Dries Mertens, za hostí skórovali Vranjes a Prijovič. Legia tak prišla o šancu na postup. Z druhého miesta tabuľky si ho vybojoval dánsky FC Midtjylland, ktorý doma remizoval s FC Bruggy 1:1.

Z druhého miesta F-skupiny si zaistil postup do šestnásťfinále Olympique Marseille. Francúzsky celok viedol na pôde Slovana Liberec už 3:0, no v druhom polčase takmer o náskok prišiel. V 75. minúte sa presadil z jedenástky slovenský útočník Marek Bakoš, ktorý odohral celý duel a videl žltú kartu, a o minútu neskôr znížil Šural na 2:3. Olympique si však už triumf postrážil a v závere ho ešte zveľadil Ocampos. Už istá postupujúca Braga remizovala s posledným Groningenom 0:0. V drese holandského tímu odohral celý duel Albert Rusnák. Oslabené Fenerbahce Istanbul remizovalo v A-skupine so Celticom Glasgow 1:1 a má vo vrecku účasť v jarnej časti. Už isté postupujúce Molde FK remizovalo s Ajaxom Amsterdam taktiež 1:1. V B-skupine si jarné pokračovanie v súťaži v predstihu vybojoval FC Liverpool. "The Reds", s Martinom Škrtelom na lavičke náhradníkov, zakončili účinkovanie v skupinovej fáze bezgólovou remízou na pôde ďalšieho postupujúceho Sionu.

V C-skupine bola situácia vyriešená už pred štvrtkom, do 16-finále sa kvalifikovali FK Krasnodar a Borussia Dortmund. Tú v poslednom kole zdolal PAOK Solún 1:0 vďaka gólu slovenského reprezentanta Róberta Maka z 33. minúty (hral do 66. min.). Na ihrisko vybehol aj jeho krajan Erik Sabo v 71. minúte. Krasnodar si poradil s poslednou Gabalou 3:0.

Účinkovanie v súťaži sa skončilo aj pre Viktoriu Plzeň, ktorá si v E-skupine pripísala remízu s Villarrealom 3:3. Z trojice Slovákov (Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský, Michal Ďuriš) nezasiahol do duelu nikto. Do šestnásťfinále postúpil práve španielsky tím a z prvej priečky Rapid Viedeň, ktorý zdolal Dinamo Minsk 2:1.

V G-skupine mali už istý postup Lazio Rím a AS Saint-Etienne, ktorých vzájomný duel v 6. kole sa skončil remízou 1:1. V H-skupine vycestoval Lokomotiv Moskva do Albánska a pohodlné víťazstvo 3:0 nad domácim Skenderbeu Korce mu zaručilo postup do vyraďovacej fázy z prvej priečky. Slovenský obranca Ján Ďurica vybehol na trávnik v 82. minúte. Z druhého miesta postúpil Sporting Lisabon, ktorý si doma poradil s Besiktasom Istanbul, keď za jedenásť minút v druhom polčase dokázal otočiť z 0:1 na konečných 3:1.

I-skupinu vyhral Bazilej, do šestnásťfinále ide aj Fiorentina po tesnom triumfe nad Belenenses 1:0. V J-skupine podčiarkol postup z prvého miesta Tottenham Hotspur vysokým triumfom nad Monacom 4:1. Čistým hetrikom v prvom polčase sa prezentoval Erik Lamela. Na druhé poskočil Anderlecht, ktorý si poradil s Karabachom Agdam 2:1.

Z K-skupiny idú ďalej Schalke 04 Gelsenkirchen a Sparta Praha, ktorá si poradila aj bez Michala Breznaníka v Nikózii 3:1.

Už istý víťaz L-skupiny Athletic Bilbao remizoval s Alkmaarom 2:2. V poslednom zápase prišli o postup hráči Partizanu Belehrad, ktorí v priamom súboji o druhú priečku podľahli Augsburgu 1:3. Nemecký tím pri rovnosti bodov v tabuľke aj vo vzájomných zápasoch (prvý vyhral Partizan 3:1) postúpil vďaka lepšiemu skóre.

Žreb 16-finále sa uskutoční v pondelok 14. decembra o 13.00 SEČ vo švajčiarskom Nyone. Zapojí sa doňho aj osem tretích tímov zo skupinovej fázy Ligy majstrov: Šachtar Doneck, Manchester United, Galatasaray Istanbul, FC Sevilla, Bayer Leverkusen, Olympiakos Pireus, FC Porto, FC Valencia.

sumáre 6. kola skupinovej fázy EL - štvrtok 10. decembra:

A-skupina:

Fenerbahce Istanbul - Celtic Glasgow 1:1 (1:0)

Góly: 39. Markovič - 75. Commons, ČK: 67. Diego (Fenerbahce)

Ajax Amsterdam - Molde FK 1:1 (1:1)

Góly: 14. van de Beek - 29. Singh, ČK: 90. Gudelj (Ajax)

1. Molde 6 3 2 1 10:7 11 *

2. Fenerbahce 6 2 3 1 7:6 9 *

3. Ajax Amsterdam 6 1 4 1 6:6 7

4. Celtic 6 0 3 3 8:12 3

B-skupina:

FC Sion - FC Liverpool 0:0

Girondins Bordeaux - Rubin Kazaň 2:2 (0:1)

Góly: 26. Sigurdsson, 41. Pereyra, 75. Wanderson

Borussia Dortmund - PAOK Solún 0:1 (0:1)

SSC Neapol - Legia Varšava 5:2 (2:0)

Góly: 32. Chalobah, 39. Insigne, 57. Callejon, 65. a 90.+1 Mertens - 62. Vranjes, 90.+2 Prijovič

Góly: 29. Hofmann, 59. Jelič - 65. El-Monir

Viktoria Plzeň - FC Villarreal 3:3 (1:1)

Góly: 8. Kolář (z 11m), 65. Kovařík, 90. Hořava - 40. Bakambu, 62. Dos Santos, 90+4 Bruno

1. Rapid Viedeň 6 5 0 1 10:6 15 *

2. Villarreal 6 4 1 1 12:6 13 *

3. Viktoria Plzeň 6 1 1 4 8:10 4

4. Dinamo Minsk 5 1 0 5 3:11 3

F-skupina:

Slovan Liberec - Olympique Marseille 2:4 (0:2)

Góly: 75. BAKOŠ (z 11m), 76. Šural - 14. Batshuayi, 43. N'Koudou, 48. Barrada, 90.+4 Ocampos

Góly: 76. Eysseric - 52. Matri

Dnepr Dnepropetrovsk - Rosenborg Trondheim 3:0 (1:0)

Góly: 35. a 60. Matheus, 79. Skachov

1. Lazio Rím 6 4 2 0 13:6 14 *

2. St. Etienne 6 2 3 1 10:7 9 *

3. Dnepr Dnipropetrovsk 6 2 1 3 6:8 7

4. Rosenborg Trondheim 6 0 2 4 4:12 2

H-skupina:

Sporting Lisabon - Besiktas Istanbul 3:1 (0:0)

Góly: 67. Slimani, 72. Ruiz, 78. Gutierrez - 58. Gomez

Skenderbeu Korce - Lokomotiv Moskva 0:3 (0:1)

I-skupina:

Fiorentina - Belenenses Lisabon 1:0 (0:0)

J-skupina:

RSC Anderlecht - FK Karabach Agdam 2:1 (2:1)

K-skupina:

Asteras Tripolis - FC Schalke 04 0:4 (0:2)

L-skupina:

Partizan Belehrad - FC Augsburg 1:3 (1:1)

Góly: 11. Oumarou - 45.+2 Jeong-Ho, 51. Verhaegh, 89. Bobadilla, ČK: 81. Živkovič (Partizan)

* - postup do šestnásťfinále.

postupujúci zo skupinovej fázy EL: Molde FK, FC Liverpool, FK Krasnodar, SSC Neapol, Rapid Viedeň, SC Braga, Lazio Rím, FC Bazilej, Athletic Club Bilbao, Lokomotiv Moskva, Schalke 04 Gelsenkirchen, Tottenham Hotspur (všetko víťazi skupiny), Olympique Marseille, Fenerbahce Istanbul, FC Sion, FC Midtjylland, Borussia Dortmund, Villarreal, AS Saint-Etienne, Sparta Praha, Sporting Lisabon, Fiorentina, RSC Anderlecht, FC Augsburg

postupujúci z LM: Šachtar Doneck, Manchester United, Galatasaray Istanbul, FC Sevilla, Bayer Leverkusen, Olympiakos Pireus, FC Porto, FC Valencia