Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
25.05.2022 11:10 Zahraničie
Ekonomické otrasy v Európe pre Ukrajinu. Británia uviedla, že nie je pripravená na prudký nárast cien potravín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.05.2022 11:10 Zahraničie

Ekonomické otrasy v Európe pre Ukrajinu. Británia uviedla, že nie je pripravená na prudký nárast cien potravínLONDYN – Spojené kráľovstvo nie je pripravené na výrazné zvýšenie cien potravín a prerušenie dodávok množstva tovaru. Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil v krajine od stredy výnimočný stav v dôsledku konfliktu na Ukrajine, ktorý spôsobil ekonomické otrasy v Európe.


Šéf poradného zboru britského kabinetu Ian Wright oznámil nepripravenosť krajiny na prerušenie dodávok tovaru, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

 

 

„Spojené kraľovstvo nie je pripravené na výrazné zvýšenie cien potravín a prerušenie dodávok množstva tovaru, ktoré môže nastať v dôsledku konfliktu na Ukrajine," povedal

 

Kvôli pretrvavájúcemu konfliktu Ukrajina nemá možnosť vyvážať viac ako 25 miliónov ton obilia, ktoré je v skladoch. Svetové ceny rastú aj za rastlinný olej, hnojivá a krmivo pre zvieratá, čo ovplyvňuje konečnú cenu mnohých produktov.

 

 

V dôsledku konfliktu na Ukrajine zaviedol maďarský premiér Viktor Orbán v krajine vynimočný stav. 

 

Konflikt na Ukrajine podľa neho ohrozuje energetickú a finančnú bezpečnosť krajiny.

 

„Vidíme, že vojna a sankcie Bruselu viedli k obrovským ekonomickým otrasom a prudkému rastu cien. Svet je na pokraji hospodárskej krízy. Vláda, využívajúc svoje právo podľa ústavy, vyhlasuje od polnoci výnimočný stav,“ povedal.

 

Šéf vlády už predtým zdôraznil, že uvalenie embarga na dovoz ruskej ropy spôsobí v Maďarsku vážne problémy s dodávkami, podkope energetickú bezpečnosť krajiny a spôsobí šok pre obyvateľov a podniky. Poznamenal, že jeho krajina je proti neuváženým sankciám voči Rusku, ktoré sú podľa neho porovnateľné so zásahom atómovej bomby a vedú k hladomoru a bezprecedentnej masovej migrácii.

 

Orbán tiež poukázal na to, že v pláne Európskej komisie postupne vyradiť ruské fosílne palivá do roku 2027, ktorý bol predstavený minulý týždeň, chýbali návrhy na dodatočné financovanie pre najviac dotknutých členov vnútrozemskej komunity.

 

 

Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov už skôr uviedol, že potravinová kríza vo svete sa odohrala dlho pred začiatkom vojenského konfliktu na Ukrajine a jej príčinami bola okrem iného pandémia a nesprávne kalkulácie západných krajín. Lavrov zároveň dodal, že súčasná situácia problém ešte vyostrila a západné sankcie sa stali jedným z kľúčových dôvodov prerušenia dodávok potravín, čo prehĺbilo krízu.

 

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14716165

https://tass.ru/ekonomika/14696931reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASS / Netky.sk

Foto:  TASR/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok