Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Znečistený potok Kyjov v blízkosti odkaliska Poša.
Znečistený potok Kyjov v blízkosti odkaliska Poša.
27.01.2021 07:03 Environetky
Ekologická katastrofa na východe Slovenska! Vodný tok bol počas kontroly plný chemikálii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.01.2021 07:03 Environetky

Ekologická katastrofa na východe Slovenska! Vodný tok bol počas kontroly plný chemikáliiSlovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vyšetruje mimoriadne zhoršenie kvality vôd na potoku Kyjov v blízkosti odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou.


Hlásenie počas víkendu 

Uviedol to generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo. Inšpekcia dostala v sobotu 23. januára od starostu obce Nižný Hrušov Jána Fenčáka hlásenie, že na hladine potoka Kyjov sa objavuje pena.

 

 

Chemikálie vo vode 
V jeho okolí sa zároveň šíril zápach po chemikáliách. Potok Kyjov je napájaný vodami z odkaliska Poša, inšpektori vykonali kontrolu aj na tomto mieste a zistili, že dochádza k vypúšťaniu odpadových vôd do odkaliska z areálu Chemko Strážske v okrese Michalovce.

 

 

Inšpektori vykonali obhliadku takzvanej bagrovacej stanice, z ktorej sú odpadové vody prečerpávané do odkaliska Poša. Penenie vôd bolo v tom čase pozorované aj v samotnej bagrovacej stanici. SIŽP vytvorila pracovnú skupinu, vedením ktorej boli poverené dve inšpektorky životného prostredia zo Žiliny a Nitry.

 

V sobotu 23. a v pondelok 25. januára boli na uvedených lokalitách za účasti polície a pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) odobraté vzorky na chemický rozbor. Výsledky rozboru budú inšpekcii známe počas najbližších desiatich dní.

 

 

Špinavá už na prvý pohľad 
Jenčo uviedol, že prevádzkovateľ čističky odpadových vôd v areáli Chemka Strážke nevedel SIŽP odôvodniť zákonné narábanie s kalmi. "Voda, ktorá by mala byť určená priamo na vypúšťanie do povrchových tokov, už na prvý pohľad nespĺňala senzorické parametre, zapáchala po fenoloch, mala výraznú zemitú farbu a nezvyčajne penila," povedal Jenčo.

 

 

Opatrenia nutné k náprave 
Pracovná skupina uložila prevádzkovateľovi odkaliska Poša a bágrovacej stanice nápravné opatrenia v podobe zákazu vypúšťania odpadových vôd z bágrovacej stanice do odkaliska Poša, zabezpečiť zadržiavanie odpadovej vody a predložiť do 30 dní vyhodnotenie monitoringu podzemných vôd.
 

Kontroly mimo zákona 
Jenčo podľa vlastných slov nie je presvedčený o tom, že niektorí inšpektori životného prostredia v minulosti využili všetky zákonné možnosti na riešenie situácie v areáli Chemka Strážske a odkaliska Poša. Šéf SIŽP sa preto rozhodol odvolať riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach Angeliku Theinerovú. Tá vo funkcii skončí 31. januára.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok