Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. máj. 2022Svetozár
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda vlády SR Eduard Heger.
Predseda vlády SR Eduard Heger.
08.11.2021 14:48 Domov
Eduard Heger chce byť bližšie k ľuďom. Pravidelne ich bude spovedať v Premiérskom taxíku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2021 14:48 Domov

Eduard Heger chce byť bližšie k ľuďom. Pravidelne ich bude spovedať v Premiérskom taxíkuBRATISLAVA - Predseda vlády sa chce voziť s bežnými ľuďmi. S občanmi chce debatovať o tom, čo ich trápi a ako vnímajú aktuálnu situáciu na Slovensku.


Predseda vlády Eduard Heger skúša zaviesť novú tradíciu - Premiérsky taxík. Do svojho auta si plánuje pravidelne pozývať občanov diskutovať s nimi na aktuálne témy. Po prvýkrát mu spoločnosť robili študenti z košického gymnázia M. R. Štefánika Natália a Ajjúb. Heger oboch odviezol do školy, pričom počas rozhovoru so študentami sa dotkol viacero tém. 

 

Reforma zdravotníctva

Premiér sa zaujímal najmä ako prebiehalo ich dištančné vyučovanie najmä počas druhej vlny pandémie, ako pristupujú k protipandemickým opatreniam či hoaxom šírených o koronavíruse na sociálnych sieťach

 

Keď prechádzali okolo nemocnice v Košiciach, prebrali aj pripravovanú reformu zdravotníctva a optimalizáciu nemocníc. Heger opäť zdôraznil, že vláda nemá v pláne žiadne nemocnice zrušiť.

 

 

Cieľom je zefektívniť a skvalitniť ponúkanú zdravotnú starostlivosť. Ajjúb na tieto slová vtipne poukázal na predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý počas návštevy regiónu dostal palicu. Práve tou sú občania rozhodnutí vyhnať predstaviteľov vlády, ak by k takému rozhodnutiu predsa len prišlo.

 

Premiér pohotovo zareagoval, že v tomto prípade sa ukazuje, ako niektorí zákonodarcovia nečítajú materiály pozorne. „Cieľom je zvýšiť zdravotnú starostlivosť. Všetci sa zhodneme, že tá je dnes zlá. Preto všetci volajú známym, či nepoznajú nejakého lepšieho lekára. Toto by v spoločnosti, kde je funkčné zdravotníctvo, nemalo existovať, lebo máte svojho lekára, ktorému dôverujete,“ priblížil premiér. 

 

 

Populizmus a dezinformácie

Heger zároveň poukázal na dezinformácie, ktoré sa šíria verejným priestorom, ale neodrážajú realitu. Doplnil, že prioritou je nie len zvýšiť nemocničnú, ale aj ambulantnú starostlivosť. Z plánu obnovy sa vybudujú nové nemocnice a zrekonštruujú tie existujúce, čím by sme sa ako krajina priblížili bežným štandardom na západe.

 

Heger vysvetlil, že vo vyspelých krajinách poskytuje primárnu zdravotnú starostlivosť ambulantný lekár, ktorý dokáže urobiť oveľa viac úkonov a takýmto spôsobom odbremeniť nemocnice. 

 

„Dnes si v mnohých prípadoch idú ľudia na tri dni ľahnúť do nemocnice, pretože potrebujú jedno vyšetrenie. V iných krajinách to funguje tak, že prídete na vyšetrenie a idete domov. Potrebujeme prestaviť systém platieb a cestu pacienta,“ upresnil premiér. Zároveň verí, že túto kľúčovú reformu sa nakoniec podarí presadiť. 

 

Korupcia a "Kočnerovia"

Ajjúb sa premiéra tiež spýtal na predsedu Smeru-SD Roberta Fica či sudcu Štefana Harabina, ktorí pravidelne na verejnosti prezentujú ochorenie Covid-19 ako “chripôčku“. Z uniknutých nahrávok minimálne líder opozičnej strany priznal, že koronavírus prekonal a je to hrozná choroba. Okrem toho, že odpadol a skončil v nemocnici, cítil sa veľmi zle a slabý.

 

Natália tiež doplnila, že aktuálne nemá pocit, že by v tomto smere štát nejakým zásadným spôsobom konal. Heger skonštatoval, že polícia môže konať na základe faktov a dôkazov. Ak by však za mrežami skončili ľudia, pretože sa istej časti spoločnosti nepáčia ich názory, boli by porušené demokratické princípy právneho štátu.

 

 

„Nahrávky niečo odhaľujú a dnes ich polícia vyhodnocuje do akej miery je tam aj trestno-právna rovina. To chce však čas a nechať tých ľudí v pokoji pracovať,“ zareagoval Heger. Zdôraznil, že ak nie sú medializované nové informácie, neznamená to, že polícia nekoná. Pripomenul, že práve zverejňovanie ďalších informácií by mohlo zmariť vyšetrovanie

 

Tolerantnejšie Slovensko

Oboch študentov znepokujuje, akým agresívnym spôsobom nespokojná časť obyvateľstva reaguje na prijímané opatrenia v rámci pandémie. Na otázku premiéra, či veria, že sa Slovensku podarí napredovať, odpovedali, že majú nádej. Obaja sa však zhodli, že aktuálne to tak nevyzerá.

 

Ajjúb uviedol, že ak by mohol švihnúť čarovným prútikom, určite by si prial, aby na Slovensku boli ľudia voči sebe tolerantnejší. V detstve totiž pravidelne čelil rasistickým poznámkam týkajúcich sa jeho pôvodu.

 

„Chcel by som mať Slovensko také, aby sme nemuseli čítať o rôznych Kočneroch a či Ficoch. Aby vedci nemuseli čeliť agresii a vyhrážkam smrti. Aby Boris Kollár nevypisoval na Facebooku, že sem prídu transrodoví ľudia a migranti,“ odpovedal Ajjúb. 

 

Premiér súhlasil, že Slovensko je v mnohých oblastiach zanedbané a pasáž v hymne, ktorá hovorí o tom, že Slovensko posiaľ tvrdo spalo, je pravdivá

 

 

Pred školou, kde sa premiér so študentami rozlúčil, dostal od budúcoročných maturantov oznámenie na pamiatku so spomienkovým odkazom a prosbou, aby poslankyňu z OĽaNO Annu Záborskú už poslal do dôchodku

 

„Ďakujem im za super strávený čas, skvele sme sa pozhovárali a zasmiali. Milo ma prekvapil ich prehľad o aktuálnom dianí a odvaha hovoriť aj kriticky. Vôbec nie je pravda, že mladí ľudia sa nezaujímajú. Naopak, len potrebujú dostať priestor,“ uzavrel Heger v statuse na Facebooku. 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok