Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.11.2019 20:16 Relax
Dýchanie znečisteného vzduchu ničí pamäť a mozog predčasne starne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2019 20:16 Relax

Dýchanie znečisteného vzduchu ničí pamäť a mozog predčasne starneNadmerne znečistený vzduch je problémom mnohých miest, a to aj tých vyspelých. Okrem toho, že sa kvôli nemu ľuďom oveľa horšie dýcha, ničí im tiež zdravie. Jedným z prejavov je potom podľa odborníkov napríklad rýchlejšie starnutie mozgu a strata pamäti.


Výskum odborníkov z britskej vysokej školy vo Warwicku jasne preukázal, že nadmerný výskyt oxidu dusičitého a ďalších nebezpečných častíc v ovzduší má výrazný vplyv na ľudský mozog a pamäť. V rámci štúdie testovali cez 34 000 obyvateľov z rôznych oblastí krajiny s rôznymi hladinami znečistenia vzduchu.

 

Z výsledkov jednoduchého testu, v ktorom si mali ľudia zapamätať desať slov, potom mohli jasne ukázať na fakt, že pamäť ľudí žijúcich trvalo vo viac znečistenom prostredí je vekovo úmerná ľuďom starším o desať rokov, než bol testovaný vek dobrovoľníkov (testovaní päťdesiatnici žijúci vo znečištěnějšom prostredí mali hodnoty pamäťových testov porovnateľné so šesťdesiatníkmi, ktorí žili v čistejšom ovzduší).

 

 

Podobné výsledky boli už skôr zistené aj v laboratórnych podmienkach u potkanov a iných drobnejších živočíchov.

 

Výskum britských doktorov Nattavudhy Powdthaveeho a Andrewa Oswalda je ale prvý, ktorý podobné reakcie preukázal aj u ľudí. Bol publikovaný v časopise Ecological Economics.

 

"Z predchádzajúcich štúdií existuje malé percento dôkazov o negatívnych súvislostiach medzi úrovňami znečistenia a pamäťovými výsledkami u starších osôb a detí. Všetok doterajší výskum je ale často vykonávaný iba formou porovnávania dát, nie formou konkrétnych reprezentatívnych vzoriek v reálnom čase. To sme sa snažili zmeniť," uviedol pre server Daily Mail profesor Powdthavee.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok