Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2022Timotej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hrad Bran, Rumunsko
Hrad Bran, Rumunsko
12.05.2021 08:45 Zaujímavosti
Draculov hrad v Rumunsku má pre každého exkluzívnu ponuku!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.05.2021 08:45 Zaujímavosti

Draculov hrad v Rumunsku má pre každého exkluzívnu ponuku!Zdravotníci s nálepkami tesákov ponúkajú vakcíny spoločnosti Pfizer všetkým, ktorí navštívia tajomný Drakulov hrad Bran v Rumunsku.


Stredoveký Drakulov hrad je historicky spätý s hlavnou postavou románu írskeho spisovateľa Brama Stokera, s grófom Drakulom. Predlohou bola autorovi s najväčšou pravdepodobnosťou skutočná postava, valašské knieža Vlad Tepeš „Dracula“.

 

 

Vlad Tepeš

Tento panovník v čase svojej nadvlády viedol malú vojnu proti osmanskej expanzii. Do histórie Rumunska sa zapísal krvavým písmom. Jeho priezvisko Tepeš v preklade znamená Napichovač. Vyžíval sa v mučení a popravách, o jeho mučiacich praktikách kolujú rôzne legendy. Svojich tureckých nepriateľov, ale aj nepohodlných ľudí zo svojho okolia najčastejšie odstraňoval napichnutím na kôl. Pre jeho krutosť si ho spisovateľ Stoker vybral ako predlohu postavy krvilačného grófa Drakulu.

 

Pozrite si tento článok: Obyčajný dom, ktorý však skrýva veľké tajomstvo

 

 

Drakulov hrad v Rumunsku ponúka turistom vakcínu

Na hrade Bran bolo zriadené vakcinačné centrum. Každý návštevník hradu môže dostať vakcínu zdarma. Rumunsko od začiatku pandémie zaznamenalo niečo vyše milióna infekcií a takmer 29 000 úmrtí. Vláda krajiny tvrdí, že chce do septembra zaočkovať 10 miliónov ľudí, ale takmer polovica Rumunov tvrdí, že nie je naklonená očkovaniu. Podľa prieskumu Globesec je na jednej z najvyšších úrovní váhavosti v Európe.

 

Prečítajte si tiež: Akú úlohu zohráva skafander pri pobyte astronauta vo vesmíre?

 

Prevádzkovatelia hradu Bran dúfajú, že ich jedinečná iniciatíva pomôže zvýšiť počet očkovaní. Každý májový víkend prináša vstup zdarma. Samozrejme aj bez očkovania. S návštevou hradu sa vám už zrejme navždy vryjú do mysle pohľady na hradnú expozíciu 52 stredovekých mučiacich nástrojov. Taktiež však dúfajú, že táto služba očkovania priláka nových návštevníkov. Počas pandémie totiž klesly počty turistov.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová/ BBC

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok