Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2021Konštantín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Uhradiť daň za niečo, čo ešte nie je vyplatené, je pre spoločnosti strata.
Uhradiť daň za niečo, čo ešte nie je vyplatené, je pre spoločnosti strata.
22.10.2019 18:57 Ekonomika
DPH z nezaplatenej faktúry nemusí prepadnúť automaticky štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.10.2019 18:57 Ekonomika

DPH z nezaplatenej faktúry nemusí prepadnúť automaticky štátuBRATISLAVA - Platobná bilancia slovenských firiem je podľa viacerých prieskumov jednou z najhorších v rámci celej EÚ. Dodávatelia však musia zo zákona odvádzať štátu DPH bez ohľadu na to, či vôbec alebo dokedy odberateľ faktúru uhradí.


Podľa daňového poradcu spoločnosti LeitnerLeitner Martina Jakubca je problémom vo fungovaní podnikateľského prostredia. "Samotná DPH z neuhradených faktúr predstavuje pre spoločnosť čistú stratu", vyjadril sa Jakubec.

 

Slovensko totiž nedisponuje právnou úpravou, ktorá by umožňovala odvedenú daň si vyžiadať späť. Na druhej strane to však neznamená, že nemáme nárok na vrátenie DPH z nezaplatených faktúr. DPH je daň, ktorá má byť pre podnikateľa neutrálna. Daňový úrad preto nemôže od podnikateľa vymáhať sumu DPH vyššiu než je suma, ktorá bola podnikateľovi skutočne zaplatená.

 

 

 

"Smernica EÚ o DPH stanovuje, že DPH sa má odviesť zo skutočne prijatej protihodnoty. V prípadoch kedy daň bola štátu odvedená, ale napokon neprišlo k úhrade faktúry za dodanie tovaru, musí existovať možnosť opravy a vrátenia samotnej DPH," dodáva daňový poradca. 

 

Keďže slovenská legislatíva neumožňuje opravu základu dane z dôvodu nezaplatených faktúr a ani neobsahuje žiadne špeciálne pravidlá v prípade vzniku takejto situácie, vyplýva z toho, že nie je v súlade s právom EÚ. Na druhej strane tu však máme viaceré súdne rozhodnutia EÚ, ktoré hovoria, že štát musí umožniť vrátenie DPH, ktorú odberateľ neuhradil.

 

 

Martin Jakubec má však pre podnikateľov riešenie: "Dodávateľ má právo požiadať o vrátenie DPH z dôvodu neuhradených faktúr aj keď naša legislatíva postup neupravuje. Firma ale musí dostatočne preukázať, že dlžná suma je od odberateľa nevymožiteľná."reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ

Foto:  Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok