Dovolenku môže znepríjemniť aj zhltnutá bankomatová karta

NETKY.SK • 31 Máj 2015, 12:19 • 2 min
Dovolenku môže znepríjemniť aj zhltnutá bankomatová karta

BRATISLAVA - Bankári radia, aby ich klienti pri ceste do zahraničia platili kartou, pretože peniaze sú tak podľa nich v cudzine chránené oveľa lepšie ako hotovosť v zadnom vrecku.

slovakia

left justify in out

No môže sa stať, že platobnú kartu klientovi zhltne bankomat. Ako však povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, stáva sa to len veľmi zriedka. "Takýchto klientov je veľmi málo. Ide o ojedinelé prípady," skonštatovala Eliášová. Aj Sberbank Slovensko uviedla, že takýchto prípadov je minimálny počet.


Ak sa niečo takéto predsa len stane, ČSOB odporúča, aby klient kontaktoval svoju banku. "Banka môže zvážiť vydanie núdzovej tzv. pohotovostnej karty alebo vydanie núdzovej pohotovostnej hotovosti," pokračovala Eliášová. Najlepšou okamžitou ochranou je podľa hovorkyne Sberbank Slovensko Ľubomíry Chmelovej mať na cestách vždy dve platobné karty, najlepšie od rôznych výrobcov. Ako doplnila riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová, je potrebné overiť si ich platnosť a akceptáciu v danej krajine.


Podľa Šipošovej sa môže stať, že kartu klientovi banka v záujme ochrany peňazí preventívne zablokuje. S bankou sa klient môže podľa nej dohodnúť na dočasnom odblokovaní zablokovanej karty, aby si mohol vybrať peniaze z bankomatu, potom banka kartu definitívne zablokuje. "Ak je klient v cudzine dlhšie, môže využiť expresné vydanie karty a jej doručenie do zahraničia," uviedla Šipošová.


Môže sa stať, že klient v zahraničí potrebuje urobiť bankovú operáciu cez internetbanking. "Aktivity dôverného charakteru, ako je napríklad práca s elektronickým bankovníctvom, vykonávať vo verejnej WiFi sieti neodporúčame," povedala Eliášová. VÚB banka odporúča uprednostniť radšej dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie v hoteli. "Voľné WiFi siete sú vo všeobecnosti považované za vysoko rizikové a potenciálne zneužiteľné pre tzv. hacktivizmus," doplnila Chmelová.


Bežný používateľ verejných WiFi, napríklad v hoteloch, letiskách a podobne, si nemá podľa Eliášovej možnosť overiť, kto má k dátam z týchto sietí prístup. "Pripojenie do verejnej WiFi sa dá prirovnať k situácii, kedy by si človek napríklad na námestí plnom ľudí spustil notebook a ktokoľvek by si k nemu bez problémov prisadol a pozeral sa na monitor," povedala Eliášová. A ako doplnila Chmelová, na pripojenie k elektronickému bankovníctvu je nanajvýš nevhodné používať počítače, ktoré sú verejne prístupné, ako napríklad v internetových kaviarňach, knižniciach, hotelových halách a podobne.


 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies