Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Pre ktorú by ste sa rozhodli Vy?
Pre ktorú by ste sa rozhodli Vy?
03.02.2021 12:34 Domov
Doteraz schválené vakcíny proti COVID-19. Na akom princípe fungujú, a aká je ich účinnosť a cena?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2021 12:34 Domov

Doteraz schválené vakcíny proti COVID-19. Na akom princípe fungujú, a aká je ich účinnosť a cena?Jeden z hlavných adminov facebookovej stránky COVID - 19 (koronavírus) OFFICIAL na Slovensku Martin Pechovský zosumarizoval poznatky o všetkých dostupných a hlavne schválených vakcínach proti koronavírusu. Ako človek, ktorý už s koronavírusom bojoval, neberie tieto informácie na ľahkú mieru.


Pfizer BioNTech

Po zakúpení vakcíny spoločnosť informuje zdravotníkov, že jej vakcína sa ešte nachádza vo fáze monitorovania, a preto je potrebné hlásiť akékoľvek nežiaduce príznaky po jej podaní. Funguje na báze mRNA a neobsahuje preto samotný koronavírus. Ako funguje vakcína na tejto báze sa dočítate nižšie.

 

Viete aké látky obsahuje vakcína od Pfizeru? Údaje sú verejne dostupné

 

Veľmi dôležitou informáciou je však to, že vakcína neobsahuje samotný vírus, teda vás ani nemôže nakaziť COVIDom.

 

Doterajšie údaje po jej podaní hlásia 90% účinnosť. Je schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA), cena za ňu sa pohybuje v rozmedzí okolo 17 eur a aplikuje sa dvakrát. Rozdiel medzi podaniami vakcíny je 21 dní. Podáva sa osobám od 16 rokov.

 

 

Moderna

Podobne ako predošlá vakcína je ešte pod drobnohľadom a funguje taktiež na báze mRNA. Rozdielna je však cena. Táto vakcína je najdrahšia na svete. Jej cena sa pohybuje od 50 eur a viac. Podáva sa len dospelým, osobám starším ako 18 rokov. Aj tu sa uvádza účinnosť na hranici 90%. Aplikuje sa takisto dvakrát a v EÚ je schválená vďaka EMA.

 

 

Sputnik V

Ako to už býva zvykom, Rusi sa neprikláňajú k Západu, ale idú vlastnou cestou. Rovnako to bolo aj v prípade výroby vakcíny proti koronavírusu. Sputnik V pomenovali podľa ruskej družice. Ukazuje sa, že je najúčinnejšou na svete. Hlási až 91,6% účinnosť. Treba podotknúť, že sa ňou neočkujú už len Rusi. Sputnik V. sa vyváža už aj do Európyzvyšku Ázie. Cena za ňu je 8 eur 50 centov.

 

Na rozdiel od predošlých dvoch vakcín, táto nefunguje na princípe mRNA. Po jej vpichnutí sa do tela dostane ľudský adenovírus, ktorý núti telo vytvárať protilátky. Vo vakcíne sú využité 2 vektory – Ad26 (primárne očkovanie) a Ad5 (očkovanie po 21 dňoch). Prvá dávka vakcíny má teda trochu iné zloženie ako druhá.

 

 

AstraZeneca

Tak ako je Moderna najdrahšia, tak vakcína od AstraZenecy je najlacnejšou na trhu – 4 eurá za kus. Ako v prípade Sputniku V., aj tu pracuje v tele po podaní adenovírus, avšak nie ľudský ale šimpanzí. Adenovírus je vlastne vírus bežného prechladnutia. Látky vo vakcíne pomáhajú v tele vytvárať nové biele krvinky, ktoré sú schopné bojovať s COVID-19.

 

Vakcína nie je schopná vyvolať samotné ochorenie koronavírusom. Odporúčaná je aj EMA. Má spoločné prvky so Sputnikom V. Niektorí vedci vyvíjali súčasne Sputnik V. aj vakcínu od AstraZenecy. Účinnosť je však hlboko pod ostatnými troma – len 62%. V prípade podania prvej plnej a druhej polovičnej dávky sa účinnosť vyšplhala na 90%.

 

 

Sinopharm

Aj Čína sa zapojila do boja proti COVID-19. Dalo b sa čakať, že vakcína z tejto krajiny bude maž najlepšie paramatre, keďže vírus sa začal šíriť práve tu. Účinnosť však hlási len na úrovni 86%. Takisto ešte nie je schválená po celom svete. Očkuje sa ňou len v Čine a v Spojených arabských emirátoch (SAE). EMA ju neschválila práve pre jej slabú účinnosť.

 

 

Viac o vakcínach sa dozviete tu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok