Dospelý Slovák má na účte v priemere 7256 eur

NETKY.SK • 7 Jún 2016, 10:30 • 2 min
Dospelý Slovák má na účte v priemere 7256 eur

BRATISLAVA - Na konci apríla mali Slováci v bankách uložených spolu takmer 30 miliárd eur.

slovakia

left justify in out

Dve pätiny z nich ležali na bežných účtoch (12,1 miliardy eur) a ďalšie dve pätiny (12,2 miliardy eur) na termínovaných vkladoch.

 

"Podľa údajov NBS a prepočtov analytického tímu Poštovej banky mal na konci apríla 2016 dospelý Slovák v banke uložených v priemere 7256 eur. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast o 9 %," spresňuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

 

Z údajov ďalej vyplýva, že termínované vklady zostávajú aj naďalej najobľúbenejším „bezpečným prístavom“. Priemerný úrok na týchto vkladoch dosiahol na konci obdobia 1,34 % p.a.

 

"V Poštovej banke sme sa pozreli bližšie na to, aký typ viazanosti preferujú klienti najčastejšie. Podľa týchto dát klienti siahali najčastejšie po termínovaných vkladoch 24-mesačnou viazanosťou a na druhom mieste boli termínované vklady s 12-mesačnou viazanosťou," dopĺňa Juraj Dolný, riaditeľ Odboru retailových produktov Poštovej banky.

 

Akcie, ktoré majú potenciál vyššieho zhodnotenia, preferovali podľa údajov NBS len približne 2 % slovenských domácnosti. Súvisí to s tým, že Slováci sú skôr konzervatívny národ, chcú mať svoje peniaze pod kontrolou, legislatívnu ochranu a garantovaný výnos. Ešte menej klientov investovalo do podielových fondov, vlani to bolo len niečo vyše 1 % domácností.

 

TASR informovala Anna Jamborová, hovorkyňa Poštovej banky.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies