Domáci Fíni víťazmi skupiny, Lotyšov zdolali po predĺžení

NETKY.SK • 15 Máj 2013, 08:13 • 2 min

HELSINKI - Hokejisti domáceho Fínska sa stali so 16 bodmi víťazmi skupiny v Helsinkách na 77. majstrovstvách sveta a vo štvrťfinále si vo štvrtok zmerajú sily so Slovenskom, ktoré obsadilo v eliminačnej fáze 4. miesto.

O tejto skutočnosti rozhodol utorkový večerný duel, v ktorom tím Suomi zdolal výber Lotyšska 3:2 po predĺžení. O triumf Fínov sa zaslúžil v 64. min útočník ruského klubu Salavat Julajev Ufa Antti Pihlström, ktorý prekonal brankára Kristersa Gudlevskisa. Lotyši však v nadstavenom čase zavreli domáci tím v ich obrannom pásme, nevyťažili však z tlaku presný zásah. Hokejisti z Pobaltia získali jeden bod do tabuľky a posunuli sa pred Francúzov na 6. miesto v helsinskej skupine.

V utorkovom dueli sa Lotyši proti favoritovi stretnutia ujali vedenia gólom Gintsa Meiju, hráči Fínska však dvoma gólmi z hokejky Sakariho Salminena a Mikaela Granlunda otočili nepriaznivý stav. Navyše v 37. min arbitri neuznali domácemu tímu gól, o ktorý sa postaral opäť Salminen. V 57. min dokázalo Lotyšsko vyrovnať zásluhou Robertsa Jekimovsa, ale v predĺžení ťahalo napokon za kratší koniec.

Lotyšsko - Fínsko 2:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Džerinš) - 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä)
Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Nem.) - Arm (Švaj.), Hunnius (Nem.), 12 289 divákov

7. Francúzsko 7 2 0 1 4 13:21 7
------------------------------------------------------------------------------------
8. Rakúsko 7 1 1 0 5 18:29 5 - zostup do A-skupiny I. divízie

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.