Vedci z organizácie Historic England a kanadskej McAster University preskúmali celkom 2787 ľudských pozostatkov nájdených na území od severného Anglicka až po južné Španielsko, aby mohli posúdiť rozšírenie krivice v časoch Rímskej ríše.
Ich výskum, uverejnený v časopise American Journal of Physical Anthropology, ukázal, že v prvých storočiach nášho letopočtu trpelo krivicou v priemere päť percent mladistvých.
Príčinou krivice, čiže rachitídy je nedostatok vitamínu D spôsobený obmedzeným pobytom na slnku, a tiež nedostatočnou výživou. Vitamínový deficit má dramatické následky pre telesný vývoj, pretože spôsobuje ťažkú poruchu tvorby kostí. Tie totiž pri krivici mäknú a prevažuje v nich chrupavkovitá hmota. Tej je v zdravom kostnom tkanive asi 30%, zatiaľ čo v tej rachitickej až 70%. Kosti sú potom nielen tenké a krehké - navyše sa aj ľahko deformujú.
Najväčší nedostatok majú v Británii
"Naša štúdia ukazuje, že nedostatok vitamínu D zďaleka nie je novým problémom - už pred dvetisíc rokmi ohrozoval ľudí a najmä deti," konštatoval Simon Mays, skeletálne biológ z Historic England.
Nie všade v Rímskej ríši vyčíňala krivica rovnakou mierou: najhoršie ňou trpela rímska Británia, kde boli poruchy spôsobené touto chorobou zistené na pozostatkoch zhruba desatiny mladistvých.
Má to svoju logiku: aj keď strava tam asi nebola o moc chudobnejšia než napríklad v Španielsku, slnečného svetla je v Británii aj dnes výrazne menej.
Krivica sužovala Britániu najmä v 19. storočí. Bola považovaná za chorobu spätou so životom v temných brlohoch viktoriánskych miest. Spomienka na túto pohromu prežíva v dielach spisovateľov, ako bol Charles Dickens.
Na rozdiel od 19. storočia sa však za čias Rímskej ríše táto choroba nesústreďovala do miest - rovnomerne sa vyskytovala aj na vidieku. Jedinou zistenou výnimkou bola Ostia, prístav pre mesto Rím.
Tamojšie činžiaky, úzke uličky a malé dvory v domových blokoch vytvárali živnú pôdu pre krivicu podobne ako priemyselné mestá predminulého storočia.
Ľudia zápasili s krivicou nielen v staroveku či v 19. storočí, ale i po všetky ostatné časy - až do začiatku minulého storočia, kedy sa do potravy začal pridávať vitamín D.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.