Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2022Darina
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zvýšenie kvality bývania priniesla klientom rozsiahla rekonštrukcia trebišovského Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb Lumen.
Zvýšenie kvality bývania priniesla klientom rozsiahla rekonštrukcia trebišovského Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb Lumen.
27.08.2020 18:04 Ekonomika
Dôležité rozhodnutie, ktoré má zlepšiť čerpanie eurofondov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2020 18:04 Ekonomika

Dôležité rozhodnutie, ktoré má zlepšiť čerpanie eurofondovMestá a obce sa v súvislosti s často preberanou otázkou čerpania prostriedkov Európskej únie dohodli na dôležitom riešení.


BEŠEŇOVÁ – O tom, ako sa budú čerpať financie z programovacieho obdobia budú rozhodovať subjekty miestnej samosprávy a verejnej správy. Dominanciu, ktorou sa budú pretláčať určité projekty, už nemá mať podľa nových pravidiel nikto. Po rokovaní Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bešeňovej o tom vo štvrtok informoval štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Vladimír Ledecký.

 

Zmysluplnejšie čerpanie

Zástupca strany Za ľudí zdôraznil, že každý bude mať k dispozícii „určité percento rozhodovania a pokiaľ sa na území nedohodnú, čo je dôležité, tak to tam jednoducho nebude“.  Dodal, že sa podarilo vytvoriť metodiku i hranice, v ktorých môžu aktéri pôsobiť. „Teraz je to na nich. Uvedomujú si, aký je to dôležitý proces,“ povedal s dôvetkom, že ide o kľúčové rozhodnutie. „Lebo, keď to nastavíme dobre, tak najbližších desať rokov bude čerpanie eurofondov zmysluplnejšie a lepšie. A pokiaľ to tak nenastavíme, budeme sa trápiť v takom marazme, ako je to teraz," prezradil štátny tajomník, ktorý je známy aj ako dlhoročný aktívny starosta obce v okrese Levoča - Spišský Hrhov.

 

 

Bez výhovoriek

K dohodnutým podmienkam sa vyjadril aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. Pripomenul, že od teraz to budú práve mestá i obce, ktoré budú niesť toto bremeno zodpovednosti a už nebude priestor na kompetenčné výhovorky. „Že štát nám niečo pokazil, niečo zhatil alebo spomalil. Dohodli sme sa so štátnym tajomníkom, že budeme s ústrednou štátnou správou komunikovať veľmi tesne,“ vysvetlil s tým, že práve s aplikačnými ťažkosťami bude pomáhať rezort ministerky Veroniky Remišovej. „Ale v konečnom dôsledku bude vyššia i nižšia samospráva zodpovedná za to, do akého percenta dokážeme vyčerpať prostriedky, ktoré nám ponúkne Európska únia (EÚ)," zdôraznil Tréger.

 

Lepšia trasa

Vyjadril sa aj predseda Združenia samosprávnych krajov SK-8 Jozef Viskupič. "Na základe tohto dokumentu sa budú môcť realizovať projekty, ktoré sú potrebné pre obec, mesto, kraj a región. Vytvorí sa takzvaná Rada partnerstva - orgán, ktorý do budúcna bude riadiť proces implementácie. Predtým ale musíme urobiť Integrovanú územnú stratégiu. Zároveň otvárame lepšie cesty aj k čerpaniu prostriedkov," prezradil predseda Trnavského samosprávneho kraja.

 

 

Dôležité kódovanie

Viskupič prízvukuje, že tieto financie z EÚ sú pre samosprávne kraje veľmi dôležité. Dokonca tvoria viac ako 80 percent verejných financií, ktoré sú hradené z EÚ. "Preto je debata, ktorá kóduje, akým spôsobom tieto zdroje budeme používať v nasledujúcej dekáde, veľmi dôležitá. A čím viac sa o tom budeme rozprávať na samosprávnej úrovni, aj s počúvajúcim ministerstvom, tým lepšie pre kvalitnú prípravu projektov a pre to, aby regióny dostali zdroje čím skôr," dodal bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za OĽANO.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Roman Hanc/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok