Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jún. 2021Alojz
BratislavaBratislava 21°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.02.2019 16:24 Relax
Dôležité kroky, ktoré treba premyslieť pred začatím stavby
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2019 16:24 Relax

Dôležité kroky, ktoré treba premyslieť pred začatím stavbyRekonštrukcia staršieho domu či realizácia novostavby - oboje je náročné obdobie pre celú rodinu. Zaberá všetok voľný čas, berie energiu a prináša nečakané problémy. Aby ste ich stretli čo najmenej, je dobré vedieť čo, kedy a ako.


Najdôležitejšie sú financie. Reálne premyslite finančné možnosti, urobte si rozpočtový plán a začleňte aj rozumnú rezervu. Počítajte s tým, že dôjde k navýšeniu zhruba o 10%.

 

Projekt a prípravné práce

 

Pripravenosť je základ úspechu. Vyberte šikovného architekta či projektanta a nechajte si spracovať podrobnú projektovú dokumentáciu od odborníka.

 

Ak chcete špecifický dom oslovte osobu, ktorá sa týmto typom stavby zaoberá. Zistite si, či spĺňate podmienky pre samotné začatie stavby, nechajte si spracovať dokumentáciu k domu vrátane inžinierskych sietí. Nezabudnite na prieskum prenikaniu radónu do objektu, musíte poznať základové podmienky v mieste stavby: geologický prieskum, hladinu spodnej vody.

 

 

Povolenie na začatie stavby

 

Než zavítate na úrad, vopred sa informujte, aké všetky dokumenty musíte mať. Dôležitý je doklad o vlastníctve pozemku, najlepšie ho zaistíte výpisom z katastra nehnuteľností. Predložte v troch kópiách aj projektovú dokumentáciu od autorizovanej osoby.

 

Musia byť vyriešený aj prístup na pozemok a napojenie na inžinierske siete. V tejto chvíli je vybraná aj dodávateľská firma. Pri rekonštrukcii staršieho domu je podstatné, či zasahujete do nosných konštrukcií domu, nutné je stavebné povolenie, alebo ak nie stačí ohlásenie.

 

Nedovoľte aby sa na vás dodávateľ priživoval

 

Dbajte na dobré referencie, zistite si o firme maximum informácií, pozrite sa na reálne stavby, preverte, či má dostatok skúseností.

 

Rozhodne využite aj služby právnika, ktorý pripraví návrh zmluvy ohľadne stavby domu. Dôležité je zamerať sa na zaistenie termínov a kvality dodania stavieb, aby dodávateľ nemohol stavbu predlžovať a jednoducho meniť kvalitu používaných vecí. Ďalej je dôležité ustrážiť si nastavenie ceny, aby ste neboli prekvapení povinnosťou platiť tzv. Práce naviac.

 

 

Dôležitá je poistka

 

Nezačínajte stavať bez poistenia. Pri uzatváraní zmluvy sa dôkladne zoznámte s tým, čo sa skrýva vo výlukách k poisteniu nehnuteľností. V prípade rekonštrukcie nezabudnite poistiť aj existujúce susediace stavby: záhradné domčeky, studne, oplotenie, bazén. 

 

Tiež myslite na poistenie zodpovednosti vlastníka budovy a pozemku. Pripoistením stavby chránite predovšetkým sami seba. Bez poistenia ani nezačínajte stavať či rekonštruovať. Poistnú čiastku voľte tak, aby zodpovedala skutočnej hodnote všetkých vecí na stavbe.

 

 

Realizácia stavby

 

Rozostavané domy sú terčom zlodejov a je ľahké sa do nich vlámať, preto nenechávajte na stavbe drahé veci. Alarmy sú nenápadné a nie sú závislé na elektrickej energii. Môžu vám na diaľku dať okamžite správu a zároveň zalarmovať bezpečnostnú službu, ktorá na miesto vyšle hliadku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok