Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2022Oskár
BratislavaBratislava 22°
Biblia
TV program
Moje Netky
Súčasná budova Istropolisu
Súčasná budova Istropolisu
30.11.2021 12:03 Domov
Dohoda medzi bratislavským Novým Mestom a investorom Nového Istropolisu na Trnavskom mýte je už oficiálna
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2021 12:03 Domov

Dohoda medzi bratislavským Novým Mestom a investorom Nového Istropolisu na Trnavskom mýte je už oficiálnaVyzerá to tak, že bratislavské Nové Mesto a developerská spoločnosť Immocap sa konečne dohodli v súvislosti s projektom Nový Istropolis na Trnavskom mýte. Investor po zdĺhavých rokovaniach so samosprávou pristúpil k požiadavkám mestskej časti vrátane tej, že novú kultúrno-spoločenskú sálu pre minimálne 1 650 sediacich postaví v prvej fáze projektu.


Keby k tomu nedošlo, zaplatí pokutu päť miliónov eur. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe strany podpísali. "Rokovania boli mimoriadne tvrdé, návrh zmluvy sme si preposielali s pripomienkami, na ktoré boli ďalšie pripomienky. Ale teším sa, že sa nakoniec podarilo uzavrieť poctivú a transparentnú dohodu," skonštatoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý trval na bezpodmienečnom zachovaní kultúry na danom mieste. Od podmienok ustúpiť nemienil. Za kľúčový považuje tiež záväzok, že sálu postaví investor bez ohľadu na to, či získa dotáciu zo štátneho rozpočtu alebo eurofondov.

 

 

Podpísali aj ďalšie záväzky

Starosta na nich trval. Ide o zachovanie a znovupoužitie hodnotných prvkov pôvodného Domu odborov (vitráže, keramický reliéf, zverokruh či fontána pri Dome techniky), zachovanie vonkajšieho i vnútorného mramoru či možnosť participácie mestskej časti pri plánovaní vzhľadu a využitia verejného priestoru. Okrem toho investuje do vnútroblokov, ktorú budú výstavbou najviac ovplyvnené a zrekonštruuje viaceré verejné priestory. Zachová tiež hodnotné platany, ktoré presadí, a ako súčasť projektu vybuduje verejnú škôlku. Dohoda sa týka tiež prípadných voľných parkovacích miest.

 

 

"Po mesiacoch náročných rokovaní sme dospeli k dohode, v ktorej sme boli nútení urobiť neštandardné ústupky a nad rámec akýchkoľvek zvyklostí sa zaviazať k podmienkam, na ktoré by sme bez tlaku zo strany mestskej časti nepristúpili," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko. Poďakoval však za profesionálne vedené rokovania i nasadenie mestskej časti.

 

Od akvizície Domu odborov deklarujú jasný záväzok zachovať na Trnavskom mýte kultúrno-spoločenskú funkciu a postaviť modernú sálu, na ktorú hlavné mesto roky čaká. Nepochybuje ani o tom, že na zachovanie kultúrno-kongresovej funkcie v území má záujem i mestská časť či štát.

 

"Maximálna podpora zo strany zainteresovaných inštitúcií, štátu a mesta umožní priniesť do Bratislavy výnimočný projekt celoslovenského významu," doplnil Šramko s dôvetkom, že spoločnosť pre tento projekt urobila maximum.

 

 

Súčasná budova Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Na jeho mieste stál pôvodne palác grófa Berchtolda z prvej polovice 19. storočia. Palác zdemolovali z dôvodu výstavby Domu odborov. Zachovalo sa z neho len pár historických fotografií exteriéru. Dom odborov slúžil ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bol majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ho pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo. Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017.

 

Prečítajte si tiež: Spýtali sme sa Miroslava Žiaka, prečo SAS využila právo veta pri zatváraní škôl!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ cas.sk/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok