Dôchodcu z obce Plaveč odsúdili za úplatok lekárovi: Šesť mesiacov za päť eur!
BANSKÁ BYSTRICA - Trest šesť mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na jeden rok uložil dnes sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 80-ročnému Jozefovi G. z obce Plaveč.
Dôchodcu prokurátor žaloval za podplácanie, pretože dal svojmu lekárovi päť eur za to, aby synovi neopodstatnene predĺžil práceneschopnosť. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor i obhajca sa vyjadria v zákonnej lehote.
Pôvodne súd rozhodol trestným rozkazom a uznal dôchodcu za vinného z prečinu podplácania. Obhajca podal odpor a muselo sa pojednávať. Po dokazovaní, vrátane prezentácie policajného videozáznamu z „podplácania“, súd dôchodcu oslobodil. Prokurátor sa odvolal a Najvyšší súd SR vec vrátil, pretože prvostupňový súd sa s dôkazmi nevysporiadal dôsledne.
Na novom pojednávaní obhajca uviedol, že Jozef G. sa dlhodobo liečil na psychiatrii a navrhoval získať znalecký posudok o jeho zdravotnom stave. Predložil tiež lekársky dokument, že Jozef G. môže viesť motorové vozidlá, čo podľa prokurátora svedčí aj o jeho procesnej spôsobilosti. Obhajca tvrdil, že jeho klient je psychiatrický pacient, nemohol správne reagovať a žiadal oslobodenie spod obžaloby.
Dôchodca sa na novom pojednávaní nezúčastnil a prostredníctvom advokáta predložil písomný súhlas, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Na pojednávaní v auguste minulého roku vyhlásil, že je nevinný a odmietol obžalobu. So slzami v očiach tvrdil, že nikomu v živote úplatok nedal a dostával iba vyznamenania. Päť eur dal lekárovi ako časť poplatku za potvrdenie k vodičskému preukazu pre syna. Policajnú zápisnicu, v ktorej sa k úplatku priznáva, vraj podpísal bez okuliarov a nevedel, o čo v nej ide. Situáciu okolo údajného úplatku však zachytila policajná kamera vrátane zvukového záznamu.
Lekár je stíhaný pre podozrenie z prijímania úplatku v tomto a ďalších dvoch prípadoch. Zaujímavosťou prípadu je, že dôchodcu i lekára obhajuje ten istý advokát.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR
Foto: Thinkstockphotos
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk