Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dôchodci dostanú mimoriadny dôchodok.
Dôchodci dostanú mimoriadny dôchodok.
11.08.2021 13:45 Domov
Dôchodcovia sa môžu tešiť na mimoriadny 13. dôchodok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.08.2021 13:45 Domov

Dôchodcovia sa môžu tešiť na mimoriadny 13. dôchodokSkoro 1,4 milióna slovenských dôchodcov dostane tento rok vyplatený 13. dôchodok. Prilepšiť si môžu sumou od 50 do 300 eur, a to dokonca o mesiac skôr ako v minulosti.


Mimoriadnu penziu dostanú všetci poberatelia dôchodkov. Jej suma sa bude pohybovať od 50 do 300 eur v závislosti od výšky dôchodku. Najviac, 300 eur, dostane dôchodca s dôchodkom alebo súčtom dôchodkov do úrovne životného minima, teda do 218,06 eura.

 

 

Možno vás zaujme: Dočkáme sa 200-eurových prídavkov na dieťa? Koalícia naďalej rokuje

 

Nárok na minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške 50 eur, budú mať dôchodcovia s príjmom 912,60 eura a viac. „V tomto roku vyplatí štát, teda Sociálna poisťovňa, 13. dôchodok už v novembri spolu s príslušnou dôchodkovou dávkou. V minulých rokoch to bolo až v decembri,“ uviedla Eva Rovenská, hovorkyňa ministerstva práce. Analytik Martin Halás zase upozornil, že pôvodný zámer s trinástymi dôchodkami bol iný. „Tento rok navyše sľubovali politici, že na mimoriadne penzie nalejú ďalších 100 miliónov eur, no nestalo sa tak.“

 

"Trinásty dôchodok, schválený predchádzajúcou vládou, mal byť pre všetkých dôchodcov a vo výške pre tento rok viac ako 500 eur. Súčasná vláda z neho ponechala iba torzo. Trinásty dôchodok dostanú poberatelia od 50 eur do 300 eur. Tento rok politici sľubovali navýšenie o viac ako 100 miliónov eur, no k tomu neprišlo. Vláda síce pomáha aj seniorom s dôchodkom pod hranicou chudoby, avšak ide iba o jednorazové a podľa mňa nedostatočné opatrenie."

 

 

Prečítajte si tiež: Bude niekedy príspevok na opatrovanie v jednotnej sume?

 

Exminister práce Jozef Mihál upozornil, že na trinástu dávku majú u nás nárok len dôchodcovia. „Takí rodičia trinásty prídavok na dieťa nedostanú.“ 

 

"Ekonomická situácia na Slovensku je napätá, štátny rozpočet je v deficite, všetko ovplyvňuje korona. Je potrebné na podporu ekonomiky vynakladať stovky miliónov eur, čiže je veľmi ťažké nájsť čo len euro na zvýšenie sociálnych dávok. Nechcem hovoriť za dôchodcov, ale myslím si, že by si mali vážiť 13. dôchodky tak, ako sú, pretože napríklad rodiny s malými deťmi žiadny trinásty rodičovský príspevok nedostanú, ani trinásty daňový bonus na dieťa. Výsadu niečoho trinásteho, niečoho mimoriadneho, majú na Slovensku len dôchodcovia. Treba však oceniť ich dlhoročnú prácu, majú na to nárok."

 

Trinásty dôchodok nie je možné exekučne krátiť, pretože je to štátna sociálna dávka určená na zmiernenie sociálnej situácie poberateľov dôchodkov a príjemca ho dostane v takej výške, na akú má nárok. Exekútor naň nesmie siahnuť ani v prípade, že suma príde na účet v banke.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: cas.sk/ Netky KP

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok