Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2020Vladislav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Migranti pod prístrešok zastávky električky v Segedíne
Migranti pod prístrešok zastávky električky v Segedíne
12.08.2015 13:16 Zahraničie
Dobrovoľníci v Segedíne poskytli pomoc už vyše 13-tisíc utečencom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2015 13:16 Zahraničie

Dobrovoľníci v Segedíne poskytli pomoc už vyše 13-tisíc utečencomSEGEDÍN - Skupina nezávislých dobrovoľníkov poskytuje v juhomaďarskom Segedíne migrantom od júna humanitárnu pomoc 24 hodín denne.


Jeden z koordinátorov skupiny Tamás Szücs v provizórnom stánku pred železničnou stanicou v rozhovore pre TASR v utorok 11. augusta povedal, že neotvárajú diskusiu o migrácii, ich cieľom je vyjadriť solidaritu a pomôcť utečencom v utrpení. Postarali sa už o vyše 13.000 cudzincov.

 

Podľa Szücsa títo migranti prichádzajúci do Maďarska cez južnú hranicu nie sú ekonomickými utečencami, ako to tvrdí maďarská vláda. "Zachraňujú svoj holý život a život členov svojej rodiny," dodal. Zdôraznil, že táto skupina dobrovoľníkov nemá žiadne väzby na politické strany, na cirkevné ani charitatívne organizácie.

 

"Poskytujeme migrantom vodu, chlebíčky, ovocie, hygienické potreby, mesto poskytlo drevený domček, prívod pitnej vody, prístup na internet, ktorý môžu utečenci bezplatne používať. Takto môžu udržiavať kontakt so svojimi príbuznými," povedal Szücs.

 

Migranti tam strávia relatívne krátky čas. Denne ich príde 300-500, po krátkom občerstvení a možnosti umyť sa odchádzajú v sprievode dobrovoľníkov ovládajúcich ich jazyk na príslušný vlak do zberných táborov.

 

"Odkedy sme tu, zaoberali sme sa zhruba 13.000-14.000 cudzincami. Túto činnosť sme začali koncom júna ako skupina troch až piatich priateľov, ktorí sme videli, koľko utečencov spí na uliciach a chceli sme nájsť nejaké riešenie. Najprv táto skupinka začala doma robiť sendviče, zháňala minerálku a ovocie, ktoré rozdávali tu pred stanicou," spresnil Szücs. Teraz už podľa neho stačí na facebookovej stránke skupiny dať upozornenie, že sa míňa minerálna voda, prípadne ovocie a do pol hodiny chýbajúce veci niekto donesie.

 

 

 

Posted by MigSzol Szeged on 11. august 2015

 

"Keď pršalo, natlačili sa migranti sem pod prístrešok zastávky električky. Dozvedel sa to primátor (László Botka z Maďarskej socialistickej strany MSZP, pozn. TASR), zvolal schôdzku, na ktorej kolegovia prišli s návrhmi, čo by bolo možné urobiť v meste na zmiernenie situácie s utečencami. V priebehu niekoľkých dní sme dostali tento domček a infraštruktúru," dodal Szücs.

 

Nezávislá neformálna dobrovoľnícka skupina MigSzol z Facebooku bola založená v novembri 2012, pozostáva z utečencov žijúcich v Maďarsku i občanov Maďarska. Ich cieľom je ukázať, že Maďarsko nie je rasistickou krajinou, kde by vládla nenávisť voči cudzincom. "Našim cieľom nie je otvárať diskusiu o migrácii, ale poskytnúť pomoc migrantom," píše sa na stránke skupiny.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  facebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok