Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
19.05.2022 19:21 Domov
Dobrá správa! O pomoci proti inflácii rozhodnú skôr
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.05.2022 19:21 Domov

Dobrá správa! O pomoci proti inflácii rozhodnú skôrBRATISLAVA - Poslanci to schválili na štvrtkovom hlasovaní.


Pomoc v boji proti inflácii prerokuje plénum Národnej rady (NR) SR v tzv. zrýchlenom režime. Opatrenia v rámci návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa zahŕňajú 50 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa. Za skrátené legislatívne konanie hlasovalo 83 zo 134 prítomných poslancov.

 

 

Na voľnočasové aktivity by mali dostať deti od 5 do 18 rokov každý mesiac 50 eur. Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok.

 

Zvýšená suma daňového bonusu na dieťa má daňovníkom, ktorí sú rodičmi vyživovaných detí a dosahujú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti alebo z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti, zabezpečiť vyšší čistý disponibilný príjem. Cieľovú skupinu daňovníkov uplatňujúcich nárok na daňový bonus na dieťa by mali rozšíriť.

 

Prečítajte si tiež: Situácia v samosprávach sa vyostruje, Richard Rybníček volá po veľkom štrajku!

 

Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, chcú zvýšiť zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur. Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 - ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) zvýšia zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.

 

 

Od júla tohto roka by mali zároveň zvýšiť prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 50 eur mesačne. Ďalej navrhujú vzhľadom na zvýšenie sumy prídavku na dieťa zrušenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

 

Plénum takisto odobrilo rokovanie v skrátenom legislatívnom konaní o zdanení mimoriadnych príjmov z ruskej ropy. 

 

 

Rafinéria Slovnaft by mala podľa návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v ostatných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát túto výhodu využije na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu.

 

Možno vás zaujme: Richard Sulík chce znížiť daň na naftu a benzín!

 

Poslanci prerokujú v skrátenom konaní aj tzv. lex Ukrajina 3, ktorý hovorí o podpore starostlivosti o deti aj odídencov so zdravotným postihnutím. Návrh zákona pochádza z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR a hovorí o niektorých opatreniach v sociálnej oblasti v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Týmto hlasovaním zároveň plénum ukončilo 11. rokovací deň 65. schôdze parlamentu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok