Testovaných na slovensku
16191
Infikovaných na slovensku
534
Infikovaných svetovo
1284256
Úmrtí svetovo
70328
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. apr. 2020Zoltán
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Snímka z filmu Dobrá smrť.
Snímka z filmu Dobrá smrť.
02.09.2019 18:09 Kultúra
Dobrá smrť získala cenu na festivale v USA za najlepší dokumentárny film
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2019 18:09 Kultúra

Dobrá smrť získala cenu na festivale v USA za najlepší dokumentárny film



BRATISLAVA - Film Dobrá smrť mal americkú premiéru v oficiálnej súťaži Montgomery International Film Festivalu v štáte Maryland na východe USA ako jediný zástupca zo strednej a východnej Európy.


"Rovno získal cenu za najlepší dokumentárny film. Porota ocenila najmä odvahu, s ktorou sa tvorcovia s režisérom Tomášom Krupom otvorene pustili do tabuizovanej témy konca života a eutanázie," informovala TASR PR manažérka Zuzana Golianová.

 

"Dobrá smrť je výnimočný film o veľmi silnej, avšak stále veľmi tabuizovanej a nepreskúmanej téme. Osobne sme cítili, že režisér a tvorcovia filmu odviedli vynikajúcu prácu pri prezentovaní námetu, vývoja príbehu a emócií v celom filme," uviedla vo svojom rozhodnutí šesťčlenná medzinárodná porota s tým, že odvaha tvorcov filmu, ako aj jednotlivcov, ktorých život a voľby boli vo filme preskúmané, si zaslúži obrovské uznanie: "Pretože to nie je niečo, čo by väčšina z nás otvorene a bez cenzúry zdieľala so svetom. Veľmi odvážny výber a umelecké spracovanie tak bolestnej témy a zároveň zobrazenie krásy, prijatia a nádeje."

 

Montgomery International Film Festival premietol film pre amerických divákov a porotu celkom štyrikrát. Tvorcov na festivale zastúpil syn hlavnej predstaviteľky Simon Convey, žijúci dlhodobo v USA v susednom štáte Virginia. Témou tohtoročného festivalu bol "Návrat k Art House filmom" s cieľom rozvíjať komunitu tvorcov slobodného myslenia, ktorí posúvajú hranice obrazu a zvuku v snahe dosiahnuť celosvetové povedomie o tejto umeleckej forme.

 

 

Festival sa uskutočnil v multikine AMC od 18. do 25. augusta, pričom AMC je najväčší reťazec kín na svete aj v USA. Predstavuje 2200 kinosál v 244 kinách v Európe a viac ako 8200 kinosál v 661 kinách v USA.

 

"Táto cena predovšetkým patrí veľkej duši, akou bola Angličanka Janette Butlin, vďaka ktorej sme mali to privilégium byť dokumentaristami a svedkami jej silného príbehu. Je to v prvom rade jej film," komentoval úspech režisér a producent snímky Tomáš Krupa.

 

Skutočný príbeh nevyliečiteľne chorej Angličanky Janette mal premiéru v marci, na českom Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět získal Cenu Poroty v Českej súťaži, zároveň ho diváci ohodnotili ako tretí najlepší film festivalu.

 

"Snímka sa k českým divákom vráti na jeseň, presne 17. októbra vstupuje do oficiálnej kinodistribúcie. Televízia ARTE - koprodukčný partner filmu - odvysiela film v Nemecku, Francúzsku, Belgicku i vo Švajčiarsku," dodala Golianová s tým, že snímku zakúpila pre svoj filmový festival a televízne vysielanie juhokórejská EBS (Educational Broadcasting System), ázijská premiéra sa uskutočnila 20. augusta v rámci festivalu EIDF.

 

Dobrú smrť najbližšie čaká uvedenie na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov DocsMX v Mexico City i na festivale o ľudských právach Inconvinient Films vo viacerých mestách Litvy. Snímka bude súťažiť na dvoch domácich festivaloch - Cinematik a Jeden svet.



reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  Facebook



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok