Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
19.12.2022 16:30 Zaujímavosti
Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudli i kyjatické hračky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.12.2022 16:30 Zaujímavosti

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudli i kyjatické hračkyBRATISLAVA - Galaprogram vyhlásenia nových prvkov zapísaných na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO sa uskutoční v pondelok v divadle Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) v bratislavských Rusovciach. Posledné ročníky slávnostného vyhlásenia sa neuskutočnili pre pandémiu.


"V programe tak budú ocenené všetky prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku od roku 2019 do roku 2022," uviedla pre TASR PR manažérka Gabriela Kosibová. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa budú za rok 2022 zapisovať a odovzdávať certifikáty k prvkom: značkovanie turistických trás, kyjatické hračky a paličkovaná babková čipka. Zároveň odovzdajú certifikáty k prvkom zapísaným v rokoch 2019 – 2021 pre ornament z Čataja a Veľkého Grobu, pre gajdicu, kraslice z Polichna, skalický trdelník, jánošikovskú tradíciu, tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, črpáky, goralskú kultúru a karičku z Parchovian.

 

 

Ako ďalej informuje SĽUK, odovzdávané bude aj osvedčenie o zápise do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku za aktivitu "Večer v Múzeu oravskej dediny". V rámci programu tiež odovzdajú oficiálne certifikáty prvkom, ktoré boli naposledy zapísané na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO pre sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva, drotárstvo a tradície spojené s chovom koní plemena lipican. Vytváranie Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska predstavuje základný stupeň tvorby Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Proces súvisiaci s tvorbou reprezentatívneho zoznamu koordinuje a administruje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru ako odborné pracovisko SĽUK-u. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  regiongemer.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok