Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. nov. 2019Cecília
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví herec Richard Stanke
V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví herec Richard Stanke
24.05.2017 15:28 Film
Do slovenských kín mieri nový film Jana Hřebejka Rodinný priateľ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2017 15:28 Film

Do slovenských kín mieri nový film Jana Hřebejka Rodinný priateľBRATISLAVA - Do slovenskej kinodistribúcie vstupuje 1. júna nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Rodinný priateľ. Prináša skutočný príbeh rodiny, ktorú diváci poznajú zo snímky Pelíšky.


Film je prvým z očakávanej voľnej trilógie. Pod spoločným názvom Zahradnictví spísal scenárista Petr Jarchovský dve desaťročia kroniky vlastnej rodiny, ktorej členovia boli odsúdení prežiť najlepšie roky svojho života na pozadí pohnutej doby 1939 - 1959. Prvý z nich, melodráma Rodinný priateľ, prichádza do slovenských kín začiatkom júna, zvyšné dva, žánrovo odlišne ladené od drámy po komédiu - Dezertér a Nápadník, budú nasledovať v septembri a novembri.

 

Pri písaní scenára sa Jarchovský opieral o pamäť svojich rodičov. Vraví, že si pôvodne chcel uchovať spomienky na ich rozprávanie, nahrával a zapisoval si príhody. Podnetom pre autorské spracovanie materiálu sa stala až smrť jeho otca: "Bol to pre mňa silný impulz rodinnú pamäť zafixovať a pretvoriť ju do fabulovaného príbehu. Z množstva príhod, spomienok a námetov nakoniec vystúpili tri nosné príbehy, diely filmovej trilógie, ktoré som nazval Zahradnictví."

 

Z histórie svojej rodiny pritom nečerpal prvýkrát. Postavy jeho starých rodičov zvečnil v legendárnom filme Pelíšky, kde dvojicu bravúrne stvárnili Jiří Kodet a Emília Vášáryová. Vo filme sa vtedy objavila Jarchovského teta Jindřiška, nie však matka Daniela, ktorá bola v čase príbehu vydatá a žila so svojou novou rodinou. Tento dlh voči matke sa rozhodol splatiť práve v trilógii Zahradnictví, ktoré postupne mapuje jej život od narodenia v dramatických časoch protektorátu až po zásnuby s Jarchovského otcom.

 

Rodinný priateľ sa odohráva v 40. rokoch za nemeckej okupácie, keď tri mladé ženy a dve deti čakajú na návrat svojich mužov a otcov, uväznených gestapom. Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu troch sestier obetavo pomáha rodinný priateľ a lekár Jiří Erben.

 

Príbeh je rodinný portrét zachytený očami žien, ktoré spojil osud. Jeho súčasťou je rodiaci sa krehký vzťah medzi jednou zo sestier a lekárom Jiřím, o ktorom všetci vedia, ale nehovoria. I napriek žánru romantickej drámy vo filme nechýbajú "pelíškovské" momenty. "Ľahká ruka, ktorá je obchodnou značkou dvojice Jarchovský - Hřebejk, je citeľná aj v Rodinnom priateľovi. Humor sa mu skrátka v tejto konštelácii nemohol vyhnúť," poznamenal slovenský producent snímky Michal Kollár (Dom, Domácí péče, Červený kapitán).

 

V postave mladšej verzie Jarchovského starého otca nahradil Jiřího Kodeta Martin Finger, Emíliu Vášáryovú ako scenáristovu starú matku Aňa Geislerová. Plejádu známych hercov v postavách členov rodiny ďalej dopĺňajú Jiří Macháček, Klára Melíšková, David Novotný a iní. V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví Richard Stanke.

 

Režisér Hřebejk označuje rodinnú ságu Zahradnictví za najväčší projekt svojho života. K jej obsadzovaniu pristupoval mimoriadne zodpovedne: "Pre tieto postavy, o ktorých mi Peter rozprával asi od pätnástich a z ktorých som aj ja niekoľko osobne poznal, som sa snažil nájsť tých najlepších hercov."

 

Sága rozprestierajúca sa v čase bola špecifickou výzvou: "Najzložitejšie bolo obsadiť deti, ktoré sa v Zahradnictví objavujú v troch generáciách - najskôr v predškolskom veku, potom zhruba desaťroční a nakoniec ako dospelí. A vôbec, nielen hlavné úlohy, ale aj tie menšie, zároveň však kľúčové, hrajú najlepší herci, akých poznám."

 

 

Trilógia je česko-slovensko-poľskou koprodukciou. Podieľali sa na nej poľský kameraman Bartek Cierlica, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, pod výpravu sa podpísal architekt Jan Kadlec.

 

Majoritným producentom je česká spoločnosť Fog'n'Desire Films v spolupráci s Českou televíziou, národným poľským koproducentom spoločnosť MD4. Za Slovensko koprodukoval Sokol Kollár a KFS production spolu s RTVS, na vzniku a distribúcii sa podieľal Audiovizuálny fond. Slovenským distribútorom je spoločnosť Forum Film.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok