Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví herec Richard Stanke
V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví herec Richard Stanke
24.05.2017 15:28 Film
Do slovenských kín mieri nový film Jana Hřebejka Rodinný priateľ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2017 15:28 Film

Do slovenských kín mieri nový film Jana Hřebejka Rodinný priateľBRATISLAVA - Do slovenskej kinodistribúcie vstupuje 1. júna nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Rodinný priateľ. Prináša skutočný príbeh rodiny, ktorú diváci poznajú zo snímky Pelíšky.


Film je prvým z očakávanej voľnej trilógie. Pod spoločným názvom Zahradnictví spísal scenárista Petr Jarchovský dve desaťročia kroniky vlastnej rodiny, ktorej členovia boli odsúdení prežiť najlepšie roky svojho života na pozadí pohnutej doby 1939 - 1959. Prvý z nich, melodráma Rodinný priateľ, prichádza do slovenských kín začiatkom júna, zvyšné dva, žánrovo odlišne ladené od drámy po komédiu - Dezertér a Nápadník, budú nasledovať v septembri a novembri.

 

Pri písaní scenára sa Jarchovský opieral o pamäť svojich rodičov. Vraví, že si pôvodne chcel uchovať spomienky na ich rozprávanie, nahrával a zapisoval si príhody. Podnetom pre autorské spracovanie materiálu sa stala až smrť jeho otca: "Bol to pre mňa silný impulz rodinnú pamäť zafixovať a pretvoriť ju do fabulovaného príbehu. Z množstva príhod, spomienok a námetov nakoniec vystúpili tri nosné príbehy, diely filmovej trilógie, ktoré som nazval Zahradnictví."

 

Z histórie svojej rodiny pritom nečerpal prvýkrát. Postavy jeho starých rodičov zvečnil v legendárnom filme Pelíšky, kde dvojicu bravúrne stvárnili Jiří Kodet a Emília Vášáryová. Vo filme sa vtedy objavila Jarchovského teta Jindřiška, nie však matka Daniela, ktorá bola v čase príbehu vydatá a žila so svojou novou rodinou. Tento dlh voči matke sa rozhodol splatiť práve v trilógii Zahradnictví, ktoré postupne mapuje jej život od narodenia v dramatických časoch protektorátu až po zásnuby s Jarchovského otcom.

 

Rodinný priateľ sa odohráva v 40. rokoch za nemeckej okupácie, keď tri mladé ženy a dve deti čakajú na návrat svojich mužov a otcov, uväznených gestapom. Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu troch sestier obetavo pomáha rodinný priateľ a lekár Jiří Erben.

 

Príbeh je rodinný portrét zachytený očami žien, ktoré spojil osud. Jeho súčasťou je rodiaci sa krehký vzťah medzi jednou zo sestier a lekárom Jiřím, o ktorom všetci vedia, ale nehovoria. I napriek žánru romantickej drámy vo filme nechýbajú "pelíškovské" momenty. "Ľahká ruka, ktorá je obchodnou značkou dvojice Jarchovský - Hřebejk, je citeľná aj v Rodinnom priateľovi. Humor sa mu skrátka v tejto konštelácii nemohol vyhnúť," poznamenal slovenský producent snímky Michal Kollár (Dom, Domácí péče, Červený kapitán).

 

V postave mladšej verzie Jarchovského starého otca nahradil Jiřího Kodeta Martin Finger, Emíliu Vášáryovú ako scenáristovu starú matku Aňa Geislerová. Plejádu známych hercov v postavách členov rodiny ďalej dopĺňajú Jiří Macháček, Klára Melíšková, David Novotný a iní. V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví Richard Stanke.

 

Režisér Hřebejk označuje rodinnú ságu Zahradnictví za najväčší projekt svojho života. K jej obsadzovaniu pristupoval mimoriadne zodpovedne: "Pre tieto postavy, o ktorých mi Peter rozprával asi od pätnástich a z ktorých som aj ja niekoľko osobne poznal, som sa snažil nájsť tých najlepších hercov."

 

Sága rozprestierajúca sa v čase bola špecifickou výzvou: "Najzložitejšie bolo obsadiť deti, ktoré sa v Zahradnictví objavujú v troch generáciách - najskôr v predškolskom veku, potom zhruba desaťroční a nakoniec ako dospelí. A vôbec, nielen hlavné úlohy, ale aj tie menšie, zároveň však kľúčové, hrajú najlepší herci, akých poznám."

 

 

Trilógia je česko-slovensko-poľskou koprodukciou. Podieľali sa na nej poľský kameraman Bartek Cierlica, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, pod výpravu sa podpísal architekt Jan Kadlec.

 

Majoritným producentom je česká spoločnosť Fog'n'Desire Films v spolupráci s Českou televíziou, národným poľským koproducentom spoločnosť MD4. Za Slovensko koprodukoval Sokol Kollár a KFS production spolu s RTVS, na vzniku a distribúcii sa podieľal Audiovizuálny fond. Slovenským distribútorom je spoločnosť Forum Film.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok