Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2020Mikuláš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.04.2018 12:39 Ekonomika
Do roku 2030 bude mať 1 % najbohatších ľudí pod kontrolou takmer 66 % peňazí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.04.2018 12:39 Ekonomika

Do roku 2030 bude mať 1 % najbohatších ľudí pod kontrolou takmer 66 % peňazíLONDÝN - Ak budú pokračovať súčasné trendy, do roku 2030 bude mať 1 % najbohatších ľudí sveta pod kontrolou takmer dve tretiny, teda 66 % všetkých peňazí.


Uviedol to britský denník Guardian s odvolaním sa na expertov. Odborníci pritom vychádzali z predpokladu, že bohatstvo tejto úzkej skupiny sa bude zvyšovať o 6 % ročne. To znamená, že hodnota ich aktív v sledovanom období stúpne na 305 biliónov USD (247,89 bilióna eur) zo súčasných 140 biliónov USD.

 

Spoločnosť Oxfam zase uverejnila začiatkom tohto roka správu, podľa ktorej len osem miliardárov na celom svete má toľko bohatstva, ako 3,6 miliardy ľudí, čo je najchudobnejšia polovica sveta. Podľa separátnej správy World Inequality Lab, výskumného projektu Paris School of Economics a francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho, ktorí hodnotili situáciu vo viac ako 70 krajinách, v USA je väčšia priepasť medzi bohatými a chudobnými ako v mnohých európskych štátoch.

 

Autori v správe skonštatovali, že došlo k "stlačeniu" globálnej strednej triedy. Vo svete existujú veľké rozdiely nielen v bohatstve, ale aj v možnostiach, zvlášť v prípade vzdelávania. V Spojených štátoch zo 100 detí, ktorých rodičia patria medzi 10-% skupinu ľudí s najnižšími príjmami, iba 20 až 30 z nich ide na vysokú školu.

 

Ale v prípade "horných" 10 % rodičov s najvyššími príjmami, až 90 zo 100 detí navštevuje vysokú školu. Navyše, výskum ukázal, že keď elitné vysoké školy otvoria svoje dvere študentom z chudobného prostredia, akademický výkon týchto inštitúcií neklesá. Mnohí z najbohatších ľudí na svete už odovzdávajú svoje peniaze ďalšej generácii.

 

A veľmi úzka skupina ultraboháčov do roku 2026 prevedie na budúcu generáciu majetok v hodnote 3,9 bilióna USD, podľa štúdie, ktorú vlani uverejnila poradenská spoločnosť Wealth-X. To je o 5 % menej ako majetok za 4,1 bilióna USD v správe z roku 2014. Dôvodom tohto poklesu je fakt, že masívny generačný transfer bohatstva medzi superboháčmi sa už začal. (1 EUR = 1,2304 USD)

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok