Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.11.2018 14:36 Domov
Do prvej dotačnej schémy pre internet zadarmo sa zapojilo viac ako 13-tisíc obcí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.11.2018 14:36 Domov

Do prvej dotačnej schémy pre internet zadarmo sa zapojilo viac ako 13-tisíc obcíBRATISLAVA - Európska komisia (EK) v piatok oznámila úspech prvej fázy žiadostí miest a obcí zo všetkých členských krajín EÚ zapojiť sa do schémy WiFi4EU, čiže zriaďovania zón bezplatného WiFi signálu v centrách komunitného života, ako sú námestia, parky, knižnice či múzeá. Z celkového počtu 13.198 prihlášok bolo 252 zo Slovenska.


Mestá a obce sa mohli do výzvy predloženej eurokomisiou zapojiť on-line v období od 7. do 9. novembra na vyhradenom portáli www.wifi4eu.eu, pričom pre veľmi vysoký počet žiadateľov z celej Európy platilo pravidlo "kto skôr príde, ten skôr berie". Komisia pripomenula, že dotačná schéma WiFi4EU poskytne do roku 2020 až 120.000 miliónov eur.

 

V prvej fáze exekutíva EÚ rozdelí sumu 42 miliónov eur medzi 2800 úspešných obcí. Každá obec získa poukážky v hodnote 15.000 eur a vďaka tejto poukážke bude môcť zaistiť technické vybavenie verejného internetu (routery, antény a pod.) na verejných priestranstvách vrátane mestských hál, verejných knižníc, múzeí, verejných parkov alebo námestí.

 

 

Komisia zopakovala, že každý členský štát EÚ má zaručené, že dostane aspoň 15 poukážok, teda prospech z tejto iniciatívy EÚ bude mať najmenej 15 lokalít v každej krajine. Podmienkou EK je, že internetové siete financované cez schému WiFi4EU budú pre ich používateľov zadarmo, bez používania reklamy a bez zbierania osobných údajov ich užívateľov.

 

Potrebnú kontrolu oprávnenosti zapojenia sa vybraných obcí do programu WiFi4EU bude mať v najbližších dňoch na starosti výkonná agentúra EK pre inovácie a siete (INEA); následne eurokomisia v decembri oznámi zoznam víťazných obcí, ktoré dostanú poukážky na prevádzku verejného internetu.

 

Najviac žiadostí spomedzi krajín EÚ zaregistrovala eurokomisia z Talianska (3202), Španielska (2116) a Nemecka (1824); najmenší záujem o túto dotačnú schému bol v Lotyšsku (20 žiadostí), Luxembursku (22), Dánsku (23) a na Malte (27).

 

Iniciatíva WiFi4EU sa neskončí po prvej fáze. Bude pokračovať v najbližších dvoch rokoch ďalšími tromi fázami, pričom exekutíva EÚ približne raz za šesť mesiacov spustí ďalšie výzvy.reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok