AKTUALIZOVANÉ: Lídri na summite dosiahli kompromis, vytvoria skupinu na kontrolu Europolu

NETKY.SK • 24 Apríl 2017, 12:45 • 2 min
AKTUALIZOVANÉ: Lídri na summite dosiahli kompromis, vytvoria skupinu na kontrolu Europolu

BRATISLAVA - Národné parlamenty členských štátov Európskej únie (EÚ) vytvoria Spoločnú parlamentnú kontrolnú skupinu na kontrolu činnosti Europolu (európsky policajný úrad), pričom každý členský štát bude do nej nominovať do štyroch členov. Bez ohľadu na ich počet však bude mať každá krajina v komisii jeden hlas.

slovakia

left justify in out

Dohodli sa na tom dnes lídri zákonodarných zborov, ktorí sa stretli na konferencii v Bratislave. "Podarila sa nám veľmi dobrá diplomatická práca. Boli poctivo vypočuté pripomienky národných parlamentov aj Európskeho parlamentu (EP) a podarilo sa nám dospieť ku kompromisu," oznámil na tlačovej konferencii predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

 

Európsky parlament bude mať v tejto komisii 16 členov. Nový orgán bude zasadať dvakrát ročne, raz v Bruseli a raz na území predsedajúcej krajiny. Prvý raz sa má zísť už na jeseň 2017. Zástupcov za Slovensko vyberie NR SR. Podľa Danka by bolo dobré, keby rozhodujúce slovo mal Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

 

Danko zároveň po skončení summitu označil za pravdivú vetu, že parlamentná demokracia je pod tlakom a miestami ohrozená.

 

"Spolupráca v EÚ je založená na hodnotách. Únia bola vždy výkladnou skriňou slušnosti, tolerancie a dodržiavania ľudských práv. Presvedčil som sa, že v každom národnom parlamente je problém s populistickými silami, ktoré chcú napádať fungovanie štátov a EÚ ako celku. Zamýšľali sme sa preto, čo robíme zle, ako pristupovať k približovaniu politiky k občanom tak, aby sme obnovili dôveru ľudí v EÚ," povedal Danko.

 

Trend, ktorý môže rozbiť Úniu, musia podľa jeho slov zodpovední ľudia zastaviť. "Je dôležité vyhrnúť si rukávy a pracovať," dodal Danko.

 

Na summit prišlo takmer 300 delegátov zo všetkých krajín EÚ. Na rokovanie prišli aj zástupcovia parlamentov z krajín, ktoré ešte nie sú členmi EÚ, ale sa o vstup usilujú.

 

 

Hamzačebi loboval za vstup Turecka do EÚ

 

Podpredseda tureckého zákonodarného zboru Mehmet Akif Hamzačebi ešte počas konferencie vyhlásil, že moderné Turecko má demokratické hodnoty a keď vstúpi do EÚ, bude to prínosné pre obe strany. "Členstvo Turecka v EÚ je súčasťou demokratizačného procesu. Práve atribúty Turecka mu umožňujú byť aktívnou krajinou s proaktívnou zahraničnou politikou, ktorá bude prospešná aj pre EÚ," myslí si Hamzačebi.

 

Podľa jeho slov je členstvo v Únii pre Turecko nevyhnutnou stratégiou. "My sme sa vždy dívali na západ. Už v roku 1963 sme začali podpisom asociačnej dohody a v roku 1999 sme začali s prístupovými rokovaniami. Integračný proces dosiahol konečnú fázu a nie je potrebné otvárať ďalšie kapitoly. Turecko musí spolupracovať s EÚ a myslíme si, že tomuto procesu by sa nemali klásť politické prekážky," vyhlásil Hamzačebi s tým, že mnoho členských krajín by rado uvidelo Turecko v EÚ.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies