21.11.2019 07:16 Zaujímavosti
Dnes si pripomíname Svetový deň boja s rakovinou pankreasu
BRATISLAVA - Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom a tiež úmrtnosťou na rakovinu pankreasu. Toto ochorenie patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mierou prežitia. Dôvodom je náročnosť jej diagnostiky. Spoločnosť si ju práve dnes pripomína už po šiestykrát. Poukázala na to aliancia Nie rakovine a občianske združenie (OZ) Europacolon Slovensko.
Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiaca. Lekári hovoria, že až 95 % podľahne aj preto, že rizikové faktory nie sú verejnosti známe. "Keďže nie sú špecifické prvé symptómy ochorenia a odborníci pri nich nemyslia aj na pankreas, diagnostika sa tak posúva do pokročilých štádií," tvrdí OZ Nie rakovine.

Prezidentka aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková uviedla, že približne 20 % všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky. "Každoročne na Slovensku diagnostikujú tisíc prípadov karcinómov rakoviny pankreasu. Je čas, aby odborná a laická verejnosť pomohli skvalitniť a predĺžiť týmto pacientom život a znížiť úmrtnosť na toto ochorenie," myslí si lekár Jozef Dolník. Poukázal tiež na to, že rakovina pankreasu je piatou najčastejšou príčinou smrti u žien a štvrtou najčastejšou príčinou smrti u mužov s onkologickou diagnózou.
.jpg)
Príznakmi rakoviny pankreasu môžu byť žltačka, bolesti brucha, bolesti v krížovej časti chrbta, rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti, hlboká žilová trombóza, zmena vo vyprázdňovaní, ílovitá stolica či hnačka, nevysvetliteľná strata hmotnosti, nevoľnosť a depresia. Klinická onkologička Miroslava Malejčíková pripomína, že "včasná diagnostika tohto ochorenia je kľúčová."

Pacienti sa môžu v prípade záujmu obrátiť na poradne v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave alebo vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOÚ) v Košiciach vo vybranom čase. Poskytnuté im bude psychologické či sociálne poradenstvo sprevádzané liečbou.

Každoročná kampaň "Svetový deň rakoviny pankreasu" na Slovensku je iniciatívou pacientskej aliancie Nie rakovine a OZ Europacolon Slovensko, člena Svetovej koalície rakoviny pankreasu (WPCC), ktorá spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín a šiestich kontinentov sveta.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief
Foto: Pixabay, Pexels, Unsplash, Instagram
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk