Dnes sa môžeme dozvedieť meno nového šéfa Najvyššieho súdu

NETKY.SK • 19 Máj 2014, 10:01 • 2 min
Dnes sa môžeme dozvedieť meno nového šéfa Najvyššieho súdu

BRATISLAVA – V blízkosti našej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa dnes zíde najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia budú voliť nového šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR.

slovakia

left justify in out

V súboji o kreslo nového predsedu NS SR sa stretnú traja súperi - súčasný predseda NS SR Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová.

 

Harabinovu kandidatúru navrhli sudcovské rady Najvyššieho súdu SR a okresných súdov Pezinok, Humenné a Stará Ľubovňa, Slovenská únia nezávislého súdnictva, plénum sudcov Okresného súdu Ružomberok, člen súdnej rady a sudca NS SR Igor Burger, ďalších 57 sudcov NS SR (piati sú tam dočasne pridelení a medzi sudcami NS SR je aj členka súdnej rady Gabriela Šimonová) a Združenie sudcov Slovenska. Podporné stanovisko k opätovnej kandidatúre Harabina dali sudcovské rady krajských súdov v Košiciach a Prešove a pléna sudcov okresných súdov Čadca a Svidník. 

 

Zuzanu Ďurišovú navrhlo ako kandidátku Združenie sudcov „Za otvorenú justíciu“, sudcovské rady krajských súdov v Trnave a Bratislave a 12 sudcov NS SR (je medzi nimi aj člen súdnej rady Rudolf Čirč). Po termíne podávania návrhov kandidátov jej poslala podporné stanovisko sudcovská rada OS Banská Bystrica. 

 

Jana Bajánková je kandidátkou ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a troch členov súdnej rady Milana Ďuricu, Ľuboša Sádovského a Jána Vanka. 

 

Rokovanie súdnej rady sa začne popoludní o 14:30 a hneď po schválení návrhu programu by mali členovia rady voliť predsedu NS SR. Na zvolenie musí získať minimálne 10 hlasov. Súdna rada má predsedu Harabina a 17 členov, teda dovedna 18 hlasov. Uchádzač o post šéfa najvyššieho súdu musí získať nadpolovičný počet hlasov všetkých členov súdnej rady. Harabin a Bajánková ako členovia súdnej rady nemôžu hlasovať, ak majú protikandidátku Ďurišovú, ktorá nie je členkou rady. Úspešný kandidát by teda musel dostať spomínaných 10 hlasov spomedzi 16-tich hlasujúcich. Hlasovanie bude verejné. 

 

V prípade, že vo voľbe nezíska ani jeden kandidát dosť hlasov na zvolenie, mala by sa na rovnakom zasadnutí uskutočniť opakovaná voľba. Na tej by sa zúčastnili dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole získali najväčší počet hlasov. Ak by postúpili Harabin a Bajánková, tak by už v opakovanej voľbe mohli hlasovať, keďže sú obaja členmi rady a ani jeden z nich by nebol v nevýhode. Ak by ani v opakovanej voľbe súdna rada nezvolila nového predsedu najvyššieho súdu, musela by byť najneskôr do 120 dní nová voľba. V tej by však už nesmel kandidovať žiaden z kandidátov, o ktorých sa hlasovalo v predchádzajúcich voľbách. 

 

Ak by členovia súdnej rady v májovom kole volieb nezvolili nikoho za predsedu NS SR, je otázne, či by súčasný predseda najvyššieho súdu Harabin mal šancu na pokračovanie vo funkcii aj za stavu, že by neskôr uspel v prípadných tretích alebo ešte neskorších voľbách. Šéfa NS SR menuje prezident a prezidenta Ivana Gašparoviča 15. júna vystrieda v úrade Andrej Kiska. Ten sa už vyjadril, že by urobil všetky formálne a neformálne kroky, aby Harabin nebol menovaný. Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna. Premiér a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico (Smer-SD) počas predvolebnej kampane viackrát povedal, že by neodporučil Štefanovi Harabinovi znovu kandidovať na funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR. "Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto, ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval za predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam," povedal Fico 22. marca v diskusnom dueli Rozhlasu a televízie Slovenska k prezidentským voľbám. 

 

Jana Bajánková

JUDr. Jana Bajánková sa narodila 13. júla 1959 v Bratislave. V roku 1982 ukončila Právnickú fakultu Univerzity Komenského a získala titul JUDr. Po ukončení štúdia pracovala na Okresnom súde Bratislava - vidiek ako justičná čakateľka a od roku 1985 vykonávala funkciu predsedníčky senátu na Okresnom súde Bratislava - vidiek. Od roku 1989 až do roku 1996 pracovala na Krajskom súde v Bratislave ako členka senátu a od roku 1993 ako predsedníčka senátu.

 

img

 

Od roku 1997 pôsobí Jana Bajánková na Najvyššom súde SR - do roku 2003 ako členka senátu, od 1. januára 2003 ako predsedníčka senátu, od 2. apríla 2006 ako predsedníčka občianskoprávneho kolégia a od 1. januára 2007 aj ako zovšeobecňovateľka. Od 29. júna 2007 je členkou Súdnej rady SR. 

 

Jana Bajánková sa venuje civilnému právu, autorsky spolupracovala na niekoľkých publikáciách z oblasti občianskeho práva a napísala tiež niekoľko článkov z tejto oblasti. Od roku 2007 je členkou Komisie pre rekodifikáciu Občianskeho zákonníka a od roku 2012 tiež členkou komisie pre rekodifikáciu občianskosúdneho poriadku. 

 

Venuje sa aj pedagogickej činnosti, je externým pedagógom na Paneurópskej vysokej škole práva a lektorkou na Justičnej akadémii pri Ministerstve spravodlivosti SR. 

 

Jana Bajánková sa uchádza o post predsedníčky NS SR. Jana Bajánková je kandidátkou ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a troch členov súdnej rady Milana Ďuricu, Ľuboša Sádovského a Jána Vanka. 

 

Zuzana Ďurišová

JUDr. Zuzana Ďurišová sa narodila 15. septembra 1950 v Bratislave. V roku 1974 ukončila štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave a v roku 1982 získala akademický titul JUDr.

 

Profesionálnu kariéru začínala v Závodoch priemyselnej automatizácie ako podniková právnička. V rokoch 1987-91 bola arbiterkou a v rokoch 1991 až 1992 pracovala na Federálnom úrade pre hospodársku súťaž. Na Najvyššom súde Slovenskej republiky (NS SR) bola od 1. júla 1992 sudkyňou, predsedníčkou senátu Obchodného kolégia, od 1. januára 2010 je predsedníčkou senátu Správneho kolégia. 

 

img

 

Zuzana Ďurišová je od roku 1996 členkou redakčnej rady Bulletinu Slovenskej advokácie a od roku 1992 členkou skúšobného senátu Slovenskej advokátskej komory (SAK) pre advokátske skúšky. V rokoch 2004-2007 bola riaditeľkou Justičnej akadémie, v rokoch 2005-2007 členkou Kuratória Akadémie európskeho práva v Trieri, v rokoch 2006-2011 členkou, neskôr predsedníčkou Tlačovej rady Slovenskej republiky a od roku 2009 je externým lektorom na Paneurópskej vysokej škole na Fakulte práva. Je členkou autorského kolektívu časopisu Zo súdnej praxe. 

 

Zuzana Ďurišová sa uchádza o post predsedníčky NS SR. Zuzanu Ďurišovú navrhlo ako kandidátku Združenie sudcov „Za otvorenú justíciu“, sudcovské rady krajských súdov v Trnave a Bratislave a 12 sudcov NS SR (je medzi nimi aj člen súdnej rady Rudolf Čirč). Po termíne podávania návrhov kandidátov jej poslala podporné stanovisko sudcovská rada OS Banská Bystrica. 

 

Zuzana Ďurišová nikdy nebola členkou žiadnej politickej strany. Je vydatá, má tri deti. 

 

Štefan Harabin

JUDr. Štefan Harabin sa narodil 4. mája 1957. V roku 1980 po absolvovaní Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa stal súdnym čakateľom na Krajskom súde Košice a o dva roky začal robiť sudcu na Okresnom súde v Poprade, kde zotrval do roku 1989. Od roku 1990 pôsobil ako sudca na Krajskom súde Košice a v nasledujúcom roku sa stal vedúcim trestného oddelenia na Ministerstve spravodlivosti SR.

 

V roku 1993 nastúpil ako sudca na Najvyššom súde (NS) SR a v roku 1996 sa stal predsedom trestného kolégia NS SR. 11. februára 1998 ho poslanci NR SR v tajnej voľbe zvolili do funkcie predsedu NS SR. Harabina na funkčné obdobie piatich rokov navrhla vtedajšia Mečiarova vláda, v ktorej bolo HZDS, SNS a ZRS. Rovnako ako v prípade návrhu kandidátov na podpredsedov NS SR Stanislava Lehoťáka a Jozefa Štefanku s tým nesúhlasila Sudcovská rada NS SR ani Rada sudcov SR. Obe sudcovské inštitúcie namietali, že výber kandidátov s nimi nebol konzultovaný. Harabin nastúpil krátko po zvolení na miesto Milana Karabína, ktorý sa funkcie vzdal 2. decembra 1997 zo zdravotných dôvodov. 

 

img

 

Dzurindova vláda, v ktorej bola SDK, SDĽ, SMK a SOP, 16. augusta 2000 schválila návrh vtedajšieho ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského na odvolanie Harabina z postu predsedu NS SR. Čarnogurský argumentoval, že Harabin dovtedajšími postojmi potvrdil, že nie je takou morálnou a odbornou autoritou, aby mohol stáť na čele NS. Harabin označil konanie vlády za protiústavné a 14. októbra 2000 podal žalobu na SR na Európsky súd v Štrasburgu. Poslanci parlamentu 19. decembra 2000 v tajnom hlasovaní neodvolali Harabina z funkcie predsedu NS SR. V júli 2004 ESĽP kvalifikoval žalobu Harabina ako neopodstatnenú. 

 

Štefan Harabin kandidoval na predsedu NS SR aj na ďalšie funkčné obdobie a 20. decembra 2002 vo voľbe Súdnej rady zvíťazil ziskom 10 hlasov z 18 členov Súdnej rady pred protikandidátom Sergejom Kohutom, ktorý získal šesť hlasov, dvaja sa zdržali. Kohut dal 13. januára 2003 na Ústavný súd SR podanie, ktorým sa sťažoval na nerovnaké podmienky pri voľbe, lebo Harabin ako člen Súdnej rady podľa Kohuta mohol hlasovať aj sám o sebe. Ústavný súd dal 19. februára 2003 Kohutovi za pravdu, voľby musela Súdna rada opakovať. Súdna rada napokon 30. septembra 2003 na tretí pokus zvolila za nového predsedu NS SR Milana Karabína, ktorý porazil Štefana Harabina po tom, ako sa tesne pred voľbou vzdal kandidatúry podpredseda NS SR Juraj Majchrák. 

 

Harabin pracoval v rokoch 2003 - 2006 ako predseda trestného senátu NS SR. V roku 2006 ho navrhlo ĽS-HZDS ako nestraníka do čela rezortu spravodlivosti vo vláde trojkoalície Smer-SD,SNS, ĽS-HZDS pod vedením Roberta Fica, prezident SR Ivan Gašparovič ho 4. júla 2006 vymenoval za podpredsedu vlády a ministra spravodlivosti. Harabina poslanci v opakovanej tajnej voľbe 20. októbra 2006 zvolili za kandidáta na ústavného sudcu. Prezident Ivan Gašparovič ho však spomedzi kandidátov na túto funkciu nevybral. 

 

V roku 2009 Harabina navrhli na post šéfa NS SR sudcovské rady krajských súdov v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove a v Košiciach, ďalej 17 sudcovských rád a 12 plén okresných súdov, jeden návrh bol od 21 sudcov NS SR. Ďalšie štyri návrhy kandidatúry Harabina Súdna rada neprijala, pretože nespĺňali podmienky. 22. júna 2009 Štefana Harabina zvolila Súdna rada SR za nového predsedu NS SR a 23. júna 2009 prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina a vzápätí ho vymenoval za predsedu NS SR na päťročné obdobie. 

 

V tomto roku Harabinovu kandidatúru na predsedu NS SR navrhli sudcovské rady Najvyššieho súdu SR a okresných súdov Pezinok, Humenné a Stará Ľubovňa, Slovenská únia nezávislého súdnictva, plénum sudcov Okresného súdu Ružomberok, člen súdnej rady a sudca NS SR Igor Burger, ďalších 57 sudcov NS SR (piati sú tam dočasne pridelení a medzi sudcami NS SR je aj členka súdnej rady Gabriela Šimonová) a Združenie sudcov Slovenska. Podporné stanovisko k opätovnej kandidatúre Harabina dali sudcovské rady krajských súdov v Košiciach a Prešove a pléna sudcov okresných súdov Čadca a Svidník. 

 

Štefan Harabin je ženatý, má štyri deti. 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies