Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dnes začína kampaň Zastavme násilie na ženách.
Dnes začína kampaň Zastavme násilie na ženách.
25.11.2021 14:13 Domov
Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách. Zapojila sa prezidentka a mnohé celebrity!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.11.2021 14:13 Domov

Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách. Zapojila sa prezidentka a mnohé celebrity!BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová povzbudzuje ženy pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách, aby vyhľadali pomoc. Do kampane sa zapojili i mnohé ďalšie osobnosti. V tento deň sa začínajú celosvetové aktivity v rámci kampane #orangetheworld proti násiliu páchanom na ženách.


Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách

 

25. november bol v roku 1999 vyhlásený OSN za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách. V tento deň sa začínajú celosvetové aktivity v rámci kampane #orangetheworld .

 


 

Jej cieľom je upozorniť na skutočnosť, že napriek dlhodobému úsiliu občianskej spoločnosti a medzinárodných i národných inštitúcií  je násilie páchané na ženách stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ich ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti.

 

V tento symbolický deň však treba pripomenúť, že každá žena a jej deti si zaslúžia žiť plnohodnotný život v bezpečnom prostredí. 

 

Prezidentka povzbudzuje

Prezidentka uviedla na sociálnej sieti pri príležitosti kampane poukazujúcej na problematiku odstránenia násilia na ženách: "Každý z nás vie pomôcť, ak sa v našom okolí deje násilie. Vieme prispieť aj postojom, ktorý nebude násilie zľahčovať a viniť ženy za to, že si násilie spôsobili svojím správaním. Som rada, že sa za posledný rok podarilo presadiť zmenu, ktorú som iniciovala a vďaka spolupráci medzi neziskovkami, ministerstvom spravodlivosti a políciou, začínajú intervenčné centrá pre obete domáceho násilia pomáhať po celom Slovensku."

 

 

Keďže dnes sa na Slovensku začal lockdown, Zuzana Čaputová sa rozhodla opäť povzbudiť ženy, ktoré zažívajú partnerské násilie, aby vyhľadali pomoc.


"Viem, že cesta z násilia zďaleka nie je jednoduchá. Ale je to vždy neporovnateľne lepšia voľba ako život v násilí. Oranžová farba je farbou dnešného dňa, na celom svete nás spája, aby sme spoločne zastavili a predchádzali násiliu páchanému na ženách. Bolo mi cťou podporiť kampaň z iniciatívy Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia a Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva spoločne s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života a 21 veľvyslanectvami krajín."
 

Kontakty na intervenčné centrá nájdete na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti nájdete TU. Bezplatnú non-stop linku pre ženy zažívajúce násilie nájdete na telefónnom čísle: 0800 212 212

 

Vyjadrila sa i verejná ochrankyňa práv 

"Nikdy to nie je jej vina," napísala Patakyová na sociálnej sieti. "Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách sa dnes začína kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách. I ja, spoločne s mojimi kolegami a kolegyňami z Kancelárie verejného ochrancu práv, sa k iniciatíve pripájam a podporujem nulovú toleranciu násilia na ženách."

 

 

"Aby sme ako spoločnosť dokázali eliminovať násilie na ženách, musíme vytvoriť prostredie, v ktorom sa ženy nebudú báť ohlasovať svoju skúsenosť s násilím a zároveň budú mať vytvorené podmienky na opustenie násilného vzťahu. Musia cítiť, že ich svedectvu veríme a nespochybňujeme ho. V tomto smere by sme sa mali vyhnúť tzv. sekundárnej viktimizácii, kedy sa žena stáva opakovanou obeťou v dôsledku necitlivého konania. Prevencia rodovo podmieneného násilia by mala byť súčasne zameraná aj na dosiahnutie rodovej rovnosti."

 

"Nebuďme ľahostajní, nezľahčujme a netolerujme žiadnu formu násilia. Často i naoko nevinný vtip o násilí ho do istej miery legitimizuje. Zároveň sa musíme vyhnúť prenášaniu zodpovednosti na ženy. Vždy je za násilie zodpovedný ten, kto ho pácha," dodala.

 

 

Matúš Dávid z ministerstva zahraničných vecí sa vyjadril: "Zafarbime svet na oranžovo: Zastavme násilie na ženách hneď teraz! Náš boj s koronavírusom, náročný a výčerpávajúci na všetkých frontoch, nesmie zatieniť iné dôležité témy v spoločnosti. Takou je aj táto kampaň, ktorá poukazuje na problematiku odstránenia násilia na ženách – toto násilie je totiž jedným z najrozšírenejších prípadov porušovania ľudských práv na svete a ohrozuje slobodu, bezpečie a dôstojnosť miliónov dievčat a žien."

 

Súvisiaca téma: Nela Pocisková podporuje v novej skladbe Nie som tá odvahu žien

 

Osobnosti a #orangetheworld 

BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko: "Oranžová dnes zafarbí mnohé významné budovy a pamiatky sveta. Do oranžovej zahalíme aj Primaciálny palác a Klarisky. Pripojí sa aj pani prezidentka SR Zuzana Čaputová vysvietením Prezidentského paláca. Práve v prezidentskej záhrade sa na podporu kampane uskutočnilo fotenie s výzvou Zastavme násilie na ženách hneď teraz!/ Orange the world!/ Zafarbime svet na oranžovo!"

 

Zapojili sa napríklad komička Simona Salátová či herečka Kristýna Tormová.

 

Pridal sa aj  komik Fero. "Násilie by nemalo mať v dnešnej spoločnosti v žiadnej podobe miesto a už vôbec nie, ak je páchané na ženách. Jedným z nástrojov, ako mu pomôcť predchádzať, je hovoriť o ňom verejne a prelomiť tabu. Situácii nepomáha ani jeho zľahčovanie v štýle, že na vine je žena, alebo že si to “vypýtala” sama. Naopak, pomôže to, ak budeme voči tymto problémom viac vnímaví a odsúdime akúkoľvek formu fyzického či psychického násilia."

 

 

Jana Žitňanská nie je výnimkou: "Dnes si pripomíname deň boja proti násiliu páchaného na ženách. Mnohí ľudia, dokonca žiaľ aj samotné obete násilia, mnohokrát tvrdia, že asi si také zaobchádzanie zaslúžili, že za to môžu ony. Môj odkaz znie jasne: Nie, nezaslúžili si to. Nikto si nezaslúži bitku, násilie, ponižovanie, týranie..."

 

 

Mlčať nezostala ani speváčka Katarzia, ktorá prosí o pomoc aj mužov: "Pomohlo by, ak by sme si tento deň na svojich sociálkach pripomenuli všetci a dali tým najavo, že tento druh násilia je neakceptovateľný."

 

 

Možno vás zaujme: Sme rodina: Presadili sme nové návrhy na pomoc tým najslabším!

 

K pomoci vyzýva i Zuzana Vačková: "Násilie páchané na ženách a dievčatách je stále tu! Dnešný deň je dňom, kedy o tejto problematike budeme hovoriť nahlas, mnohí! Aj facka je bitka! Aj psychický teror je násilie! Nezľahčujme ani malé prejavy násilia, lebo zo skúseností vieme, že ak sa násilie nezastavuje na začiatku, rastie. A z rozbehnutého vlaku sa vyskakuje ťažko. Ale dá sa to! Preto v dnešný deň budeme hovoriť, aby ste vedeli, milé ženy a dievčatá, že NIKDY TO NIE JE VAŠA VINA! Aj keby vám násilník hovoril čokoľvek. Bráňte sa! Nie ste na to samé. Je tu množstvo organizácií a jednotlivcov, ktorí vám ochotne pomôžu dostať sa zo zlej životnej situácie. Každý problém má riešenie."

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Facebook/ Instagram/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok