Djokovič po postupe do parížskeho finále: "Je to ako sen" - SÚHRN

NETKY.SK • 8 Jún 2012, 21:29 • 2 min

Srbský tenista Novak Djokovič bude súperom Španiela Rafaela Nadala vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu si v druhom semifinále ako nasadená jednotka poradil so Švajčiarom Rogerom Federerom po mimoriadne koncentrovanom výkone v troch setoch 6:4, 7:5 a 6:3. "Nole" odplatil bývalej svetovej jednotke vlaňajšiu semifinálovú prehru a v nedeľu môže skompletizovať svoju grandslamovú zbierku, do ktorej mu chýba už iba titul z parížskej antuky. Djokovič má šancu zavŕšiť tzv. špinavý Grand Slam - vyhrať štyri podujatia veľkej štvorky za sebou. Líder rebríčka ATP triumfoval vo Wimbledone, na US Open i na Australian Open, pričom vo všetkých troch finálových dueloch zdolal Nadala. Vyhrať Australian Open a Roland Garros v jednom roku sa naposledy podarilo Američanovi Jimovi Courierovi v roku 1992. Djokovičovi nevyšiel úvod zápasu s Federerom, keď za stavu 2:2 stratil podanie. Srbovi sa však hneď vzápätí podaril rebrejk, za stavu 5:4 opäť prelomil Federerov servis a prvý set získal vo svoj prospech. Na začiatku druhého dejstva si Federer po dvoch brejkoch vybudoval náskok 3:0, vinou početných nevynútených chýb najmä z forhendu však oň prišiel. Za stavu 5:4 servoval Švajčiar na víťazstvo v sete, no Djokovič získal tri gemy v rade a aj druhé dejstvo sa stalo jeho korisťou. Djokovič sa dokázal oveľa lepšie vyrovnať s náročnými podmienkami a silným vetrom. Pôsobil na dvorci pokojným dojmom, nepanikáril a robil minimum chýb. V treťom sete po brejku v šiestom geme odskočil Federerovi na 4:2 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal a prvýkrát postúpil do parížskeho finále. Djokovič po skončení duelu žiaril spokojnosťou. "Proti Federerovi je ťažké kontrolovať zápas, no dnes som to dokázal, čo ma veľmi teší. Byť v parížskom finále je ako sen. Užijem si pocit zo semifinálového víťazstva a potom začnem premýšľať o tom, ako získať titul. Pozeral som časť zápasu medzi Nadalom a Ferrerom, v ktorom hral Rafa výborne. Antuka je jeho najsilnejším povrchom a budem musieť predviesť fantastický výkon, aby som vyhral. Mám určitú výhodu v tom, že som ho trikrát za sebou zdolal vo finále grandslamového turnaja, no spomeňte si na päťsetovú drámu na tohtoročnom Australian Open. Bol to najlepší zápas, aký som kedy odohral," povedal Djokovič vo francúzštine v prvom interview priamo na kurte. "Dnes bolo ťažké útočiť a v obrane som mal možno viac čakať, no to by som hral tak, ako chcel. Neprišiel som odohrať dobrý zápas, ale vyhrať. Bolo to veľké sklamanie," uviedol Federer. muži - dvojhra - semifinále: Novak Djokovič (1-Srb.) - Roger Federer (3-Švajč.) 6:4, 7:5, 6:3