Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.07.2021 15:55 Ekonomika
Diskriminovaní dôchodcovia sa konečne dočkali. Sociálna poisťovňa im priznala kompenzácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2021 15:55 Ekonomika

Diskriminovaní dôchodcovia sa konečne dočkali. Sociálna poisťovňa im priznala kompenzácieBRATISLAVA - Tisícky poistencov, ktorí boli diskriminovaní neskorším odchodom do dôchodku, dostávajú v týchto dňoch finančnú kompenzáciu zo Sociálnej poisťovne.


Poisťovňa za posledný mesiac spracovala kompenzácie približne 37 350 osobám, ktorým priznala starobný a predčasný starobný dôchodok do konca minulého roka. 

 

Diskriminované boli predovšetkým ženy

Spolu s priebežne priznávanými kompenzáciami ďalšej skupiny 7 850 poistencov, ktorí si o starobný dôchodok žiadali až tento rok, tak spolu odstránila už viac ako 45,2 tisíca diskriminácií. Ide predovšetkým o ženy od roku narodenia 1957. 

Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že kompenzáciu starobného či predčasného starobného dôchodku  priznáva vo výraznom predstihu.

 

 

Podľa zákona si túto povinosť mala poisťovňa splniť do konca budúceho roka. „Keďže odstránenie tejto diskriminácie sa stalo jednou z priorít nového vedenia Sociálnej poisťovne, dali sme si za úlohu vyriešiť túto otázku čo najskôr,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

 

Už vo výraznom predstihu, počas júna a júla tohto roka, Sociálna poisťovňa kompenzuje 37 350 poistencov, čo je viac ako 80 percent z celkového počtu.

 

Kompenzáciu bude vyplatená jednorazovo
Kompenzáciu poškodeným vyplatia jednorazovo, a to rovnakým spôsobom, ako vypláca samotný dôchodok. Za júl ide o skupinu približne 28 350 poberateľov starobných dôchodkov z celkového počtu 30 000.

 

Tí, ktorí dostávajú dôchodok bezhotovostne, by už v týchto dňoch mali mať pripísanú sumu kompenzácie na svojom bankovom účte. Tí, ktorí dôchodok poberajú v hotovosti, ju dostanú poštou.

 

 

Súčasne o tom dostanú aj písomné rozhodnutie, aby si mohli skontrolovať výšku kompenzácie. Poberatelia predčasného starobného dôchodku dostávajú kompenzáciu vo forme jeho percentuálneho zvýšenia.

 

Nárok na kompenzáciu k tomuto dôchodku má mať približne 14 500 osôb, pričom o nároku približne 9-tisíc z nich Sociálna poisťovňa rozhodla.

 

Poistencom sa skráti dôchodkový vek
Poisťovňa okrem toho priebežne pokračuje v priznávaní kompenzácií aj pre ďalšiu skupinu poistencov, ktorým starobný dôchodok priznala v tomto roku a majú na kompenzáciu nárok.

 

Dostávajú ju podľa toho, kedy o dôchodok požiadali. Kompenzácia im patrí buď vo forme jednorazového doplatku alebo vo forme zvýšenia, ktoré je už zohľadnené v sume dôchodku podľa toho, od akého dátumu o jeho priznanie požiadali. Táto forma kompenzácie sa zatiaľ v tomto roku dotkla približne 7850 poistencov.

 Kompenzácie poisťovňa vypláca na základe novely zákona o sociálnom poistení, ktorá od 1. januára tohto roka znížila dôchodkový vek poistencov ročníkov 1957 a nasledujúcich.

 

Poistenci, ktorí vychovali deti, majú v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca narodeného v tom istom roku znížený dôchodkový vek o 6 mesiacov za každé vychované dieťa.

 

Ak však poistenec takýto dôchodkový vek dosiahol ešte pred 1. januárom tohto roka, zákon Sociálnej poisťovni ukladá kompenzovať dôchodok, ktorý sa predtým nemohol vyplatiť.


Súvisiaci článok: Ako to vyzerá s trinástym dôchodkom pre tento rok?reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok