Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
22. okt. 2020Sergej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.06.2017 08:04 Ekonomika
Digitálne meny majú aj nevýhody – 2.časť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2017 08:04 Ekonomika

Digitálne meny majú aj nevýhody – 2.časťLONDÝN – V prvej časti toho článku sme si povedali o nevýhodách kryptomien, ktoré sa však väčšiny jej bežných používateľov netýkajú, keďže majú skôr kriminálny charakter. Existujú však aj nevýhody, ktoré sa bytostne môžu dotýkať každého majiteľa digitálnych peňazí...


4. Riziko vysokej cenovej nestálosti a manipulácie


Mnohé kryptomeny majú pomerné zásoby sústredené v rukách niekoľkých jednotlivcov (často tvorcov mien a ich blízkych spolupracovníkov). Títo držitelia efektívne kontrolujú uvoľňovanie týchto mien, čím sú náchylné na veľké výkyvy ich nominálnej hodnoty a manipuláciu.

 

 

5. Menej populárne kryptomeny nezameníte za klasické peniaze

Vo všeobecnosti nájdete na burzách iba tie najpopulárnejšie kryptomeny, ktoré môžete priamo vymeniť za klasické svetové meny (zvyčajne tie s najvyššou trhovou kapitalizáciou v dolárovom vyjadrení). Zvyšok nemá vyhradené online burzy a preto nemôžu byť priamo vymenené za bežné peniaze. Namiesto toho ich musia majitelia najprv previesť na bežnejšie používané digitálne meny, ako napr. Bitcoin a tie môžu následne vymeniť za doláre, eurá alebo inú svetovú menu. To potláča dopyt po menej používaných kryptomenách a tým pádom aj ich hodnotu.

 

 

6. Žiadny nástroj na spätné platby alebo vrátenie peňazí

Hoci ťažiari slúžia ako kvázi sprostredkovatelia transakcií digitálnych peňazí, nie sú zodpovední za rozhodovanie sporov medzi zmluvnými stranami. Koncepcia takéhoto rozhodcu v podstate porušuje decentralizačnú vlastnosť moderných kryptomien. V praxi to znamená, že nemáte k dispozícii žiadnu inštitúciu alebo osobu, na ktorú by ste sa mohli obrátiť v prípade, že ste sa stali obeťou podvodu. Napríklad zaplatíte vopred za nejaký tovar alebo službu, ktorú však nikdy nedostanete. Hoci sa pri niektorých novších kryptomenách snažia riešiť otázku zrušenia transakcie či vrátenia digitálnych peňazí pôvodnému majiteľovi, tak sú zatiaľ neúplné alebo neefektívne.

V tomto prípade tradiční spracovatelia platieb (Visa, MasterCard a PayPal) často vstupujú do procesu riešenia sporov medzi kupujúcim a predávajúcim. Politika vrátenia platby alebo spätného vymáhania sú špeciálne navrhnuté tak, aby zabraňovali podvodným predajcom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky TT

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok