Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
29.03.2023 18:00 Relax
Dieťa alkoholika je náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.03.2023 18:00 Relax

Dieťa alkoholika je náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholuBRATISLAVA - Deti v rodinách s alkoholovým problémom môžu trpieť zanedbávaním, zlým zaobchádzaním, zlým duševným a fyzickým zdravím. Taktiež aj študijnými problémami a alkoholom spôsobeným násilím páchaným dospelými, často rodičmi. Upozornila na to organizácia Movendi SK, ktorá k problematike detí vyrastajúcich v domácnostiach s alkoholovým problémom spoluoorganizovala okrúhly stôl.


Ivana Orlický z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) upozornila, že dieťa alkoholika je geneticky náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholu. "Nehovoriac o tom, že dieťa vo vývoji sa stáva závislým ľahšie ako dospelý človek," doplnila. V tejto súvislosti poukázala na "zúfalo málo" detských psychológov a psychiatrov či dlhé čakacie doby na umiestnenie v inštitúciách a v inej forme liečby. To všetko sa podľa nej výrazne podpisuje na zdraví detí a má za následok sekundárne traumy a stigmatizáciu.

 

 

Na Slovensku je potrebné zmeniť psychoterapeutický zákon a koncept na podporu systému, myslí si člen Výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada. "Aj formou špeciálnych pedagógov a kvalifikovaných dobrovoľníkov," skonštatoval. V porovnaní so zahraničím na Slovensku podľa odborníkov chýba práca so subkultúrami a "peer to peer" prístup.

 

Školský zákon, ako ďalej tvrdia, myslí na deti aj rodičov s týmto problémom, v praxi sa však tieto možnosti využívajú len veľmi málo. "Napríklad aj z dôvodu nedostatku personálu v teréne, preventistov a dobrovoľníkov," skonštatovali. Pomôcť deťom, ktoré vyrastajú v rodinách s alkoholovým problémom, má na Slovensku aj začínajúci projekt Psík Happy. Uľahčiť má dotknutým deťom, ale aj ich spolužiakom pochopiť ich situáciu a rozprávať sa o nej. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok