Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.06.2021 06:51 Domov
Deti sa budú musieť pri nástupe do letných táborov preukazovať negatívnym PCR testom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.06.2021 06:51 Domov

Deti sa budú musieť pri nástupe do letných táborov preukazovať negatívnym PCR testomBRATISLAVA - Pri nástupe do detských táborov musia všetci účastníci disponovať negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín.


Povinnosť predložiť negatívny výsledok testu neplatí pre deti do 10 rokov, zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19. Konštatuje to nové usmernenie hlavného hygienika SR k postupom pri organizácii a prevádzke takzvaných zotavovacích podujatí. 

 

Potrebné PCR testy na letné tábory budú preplácané štátom, nebudú ich musieť hradiť rodičia detí. „Nebude sa robiť rozdiel medzi denným a týždenným táborom, PCR test bude potrebný pri nástupe do akéhokoľvek tábora,“ uviedol ešte v priebehu minulého týždňa minister školstva Branislav Gröhling.

 

Hrozí prenos infekcie

Za zotavovacie podujatie sa považuje organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov na čas dlhší ako štyri dni, ktorého účelom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a zvýšenie ich telesnej zdatnosti. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Daša Račková.

„Testovanie detí pred účasťou na zotavovacom podujatí odporučilo konzílium odborníkov. Epidemiológovia považujú takéto aktivity za veľmi rizikové: stretávajú sa tam deti z rôznych rodín, čo pre prenos infekcie predstavuje vysokú pravdepodobnosť,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ.

 

 

Testovanie pred vstupom na podujatie je tak z epidemiologického pohľadu dôležitým opatrením, aby sa znížilo riziko prenosu, ktorému deti počas pobytu s aktivitami čelia.

 

Nevyhnutné budú dve potvrdenia
Pred nástupom na zotavovacie podujatie je potrebné predložiť dve potvrdenia. Prehlásenie o bezinfekčnosti a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti.

 

Prehlásenie o bezinfekčnosti dokladá nielen dieťa, ale aj všetky osoby zúčastňujúce sa na podujatí. U detí potvrdzuje bezinfekčnosť písomným vyhlásením rodič alebo iný zákonný zástupca.

 

 

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti rodičovi dieťaťa vydá pediater najskôr jeden mesiac pred začiatkom zotavovacieho podujatia.

„Organizáciu výletov a návštev verejne dostupných atrakcií je potrebné prispôsobiť aktuálnej epidemiologickej situácii v okrese a platným vyhláškam ÚVZ SR. Za účelom výletov sa odporúča využívať súkromnú hromadnú dopravu,“ konštatovala hovorkyňa.

 

Organizátorom pribudne jedna povinnosť

Usmernenie podrobne opisuje potrebný postup organizátora v prípade podozrenia na COVID-19 i jeho výskytu. Organizátor musí mať zabezpečený priestor na izoláciu osôb s vyčleneným hygienickým zariadením, ktorý musí byť kedykoľvek pripravený na využitie.

 

„Izolácia a následne odvoz z akcie infekčne chorého alebo podozrivého z nákazy musia byť zabezpečené bezodkladne. O situácii musí byť okamžite informovaný príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ vysvetlila Račková s tým, že v prípade potvrdeného výskytu infekcie musí byť akcia ukončená.

 


Organizátori táborov majú povinnosť počas podujatia vykonávať zvýšený zdravotný dohľad počas trvania tábora, zabezpečiť a kontrolovať dôsledné dodržiavanie pravidiel osobnej i prevádzkovej hygieny všetkých účastníkov podujatia a opakovane ich informovať o platných protiepidemických opatreniach. 

 

Rodičia alebo zákonní zástupcovia dieťaťa majú povinnosť bezodkladne hlásiť výskyt infekčného ochorenia u dieťaťa, ktoré vzniklo do 14 dní po návrate z podujatia príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
 

Súvisiaci článok: Podľa KDH sa detské tábory vplyvom povinného testovania predražiareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok