Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
06.09.2017 18:47 Domov
Desať bakalárov v automobilovom priemysle strávi takmer polovicu štúdia na praxi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.09.2017 18:47 Domov

Desať bakalárov v automobilovom priemysle strávi takmer polovicu štúdia na praxiBRATISLAVA – Desať študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave nastúpi v septembri do prvého ročníka duálneho bakalárskeho študijného programu Bakalár v automobilovom priemysle.


Pilotný projekt je výsledkom spolupráce fakulty a spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia. Takmer polovicu profesijne orientovaného štvorročného štúdia bude tvoriť prax priamo v bratislavskom závode VW. Pri príležitosti podpisu príslušných zmlúv o spolupráci medzi STU a Volkswagen Slovakia o tom dnes informovali zástupcovia školy i automobilky. "Cítime obrovský tlak z priemyslu na poskytnutie kvalifikovaných absolventov," uviedol dekan SjF Ľubomír Šooš.

 

Podľa neho sa stále zväčšuje rozdiel medzi kvalifikáciou a štruktúrou absolventov vysokých škôl a skutočnou potrebou praxe. "Výsledkom je armáda nezamestnateľných absolventov v odbore, ktorý vyštudovali, na jednej strane a akútny nedostatok kvalifikovaných profesií, ktoré potrebuje priemysel na strane druhej," konštatoval s tým, že projekt vznikol preto, aby bolo možné aj na Slovensku, ktoré má v súčasnosti len tzv. univerzitný systém, pripravovať na prvom stupni vysokoškolského štúdia odborne vzdelaných absolventov bakalárskeho štúdia.

 

Podľa Šooša začala SjF v spolupráci s VW od februára s tvorbou obsahovej náplne študijného programu aj s prípravou príslušnej legislatívy a kritérií na posudzovanie kvality programu pre účely akreditácie. Súčasťou prípravy bola aj zmena trojročného bakalárskeho štúdia na štvorročné. Ako informoval dekan SjF, keďže proces akreditácie trvá takmer rok, rozhodli sa spolu s VW ísť cestou pilotného projektu.

 

Po testovacích pohovoroch prijali v auguste desať študentov na už akreditovaný program Automobily a mobilné pracovné stroje, pričom súčasne beží proces akreditácie nového programu. "Je povzbudivé, že medzi študentmi sa projekt duálneho vysokoškolského vzdelávania stretol s pozitívnym ohlasom. Veríme, že ich dobre pripraví pre potreby praxe a po úspešnom ukončení štúdia sa uplatnia ako naši kolegovia," uviedol člen predstavenstva VW SK pre personálnu oblasť Eric Reuting.

 

Takmer polovicu štúdia bude podľa informácií SjF a automobilky tvoriť prax vo Volkswagen Slovakia. Okrem letných mesiacov v prvých dvoch ročníkoch študenti v závode strávia aj celý tretí ročník, počas ktorého budú pracovať na konkrétnych úlohách a projektoch s prideleným mentorom, za čo im bude prislúchať mzda.

 

Počas celého programu budú dostávať aj mesačné podnikové štipendium v závislosti od dosiahnutých výsledkov. Vo štvrtom ročníku sa vrátia naspäť na univerzitu a nadobudnuté skúsenosti môžu uplatniť aj pri tvorbe záverečnej bakalárskej práce.

"Navštevovala som gymnázium, kde mi chýbala prax. Verím, že práve tento študijný program mi umožní získať praktické skúsenosti," očakáva prijatá študentka Eliška Bartošová.reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok