Davis Cup: Po 1. dni finále v Záhrebe nerozhodne, Del Potro vyrovnal na 1:1

NETKY.SK • 26 November 2016, 09:21 • 2 min

ZÁHREB - Stav finálového zápasu tenisového Davisovho pohára 2016 medzi Chorvátskom a Argentínou je po prvom dni nerozhodný 1:1.

Líder chorvátskeho tímu Marin Čilič zdolal v úvodnej piatkovej dvojhre argentínsku dvojku Federica Delbonisa v päťsetovej bitke 6:3, 7:5, 3:6, 1:6 a 6:2. V druhom singli na harde arény v Záhrebe dominoval Juan Martin del Potro nad Ivom Karlovičom 6:4, 6:7, 6:3 a 7:5.

Čilič v prvom sete dominoval, keď ho podržal servis aj kvalitný forhend. V druhom si obaja protagonisti dlho držali podanie (5:5). Rozhodujúci brejk sa podaril Chorvátovi na 6:5 a následnou čistou hrou získal aj druhý set. Delbonis však finále zabaliť nemal v úmysle a zlepšeným výkonom, k čomu mu pomohli aj čoraz častejšie chyby súpera, vyhral tretí set. Domáci hráč vypadol z rytmu a vo štvrtom sete nevedel nájsť žiadny recept na výborne hrajúceho Argentínčana, ktorý ho napokon získal pomerom 6:1.

Rozhodujúci piaty set začal lepšie Čilič, ktorý súpera v prvej hre brejkol a následne získané potvrdil na podaní - 2:0. Chorvát získal šiestu hru bez straty fiftínu a zlepšený výkon potvrdil ďalším brejkom na 5:2. Následne podával na víťazstvo v zápase a premenil hneď prvý mečbal. Zápas trval 3 hodiny a 30 minút.

"Trápil som sa na returne. Nikdy som nepovedal, že tento zápas bude ľahký. Veď toto je finále," citovala víťaza agentúra AP. "Kľúčom bol jeho servis. V prvých dvoch setoch podával neuveriteľne. Keď sa mi začali dariť returny, zmenilo sa to," povedal Delbonis.

Duel medzi 37-ročným Karlovičom a šampiónom z US Open 2009 del Potrom bol súbojom výborne podávajúcich hráčov. Chorvát dosiahol 37 es, Argentínčan 15. Rozhodujúci brejk víťaza prišiel v štvrtom sete v jedenástej hre.

Do sobotňajšej štvorhry so začiatkom o 15.00 nominoval chorvátsky kapitán Željko Krajan deblového špecialistu Ivana Dodiga a Franka Skugora, ktorý na poslednú chvíľu nahradil v nominácii zraneného Bornu Čoriča. V drese Argentíny by sa mali predstaviť Leonardo Mayer s Guidom Pellom. Nedeľňajší program otvorí o 14.00 dlhoočakávaný duel tímových jednotiek Čiliča s del Potrom, v záverečnom singli sa stretnú Karlovič s Delbonisom.

Vzájomná bilancia hovorí v prospech Juhoameričanov, ktorí vyhrali všetky tri stretnutia. Na prvú daviscupovú trofej však stále čakajú. V rokoch 1981, 2006, 2008 a 2011 neuspeli vo finále. Chorváti získali "šalátovú misu" v decembri 2005 po finálovom triumfe 3:2 nad Slovenskom v bratislavskom NTC.