Dánsko - Portugalsko 2:3

NETKY.SK • 14 Jún 2012, 07:09 • 2 min

Dánsko - Portugalsko 2 3 - Futbal Futbalisti Portugalska v stredajšom zápase B-skupiny EURO 2012 v ukrajinskom Ľvove zvíťazili nad Dánskom po dramatickom priebehu 3 2 a vrátili sa do postupového boja o štvrťfinále. Zverenci trénera Paula Benta získali do

Futbalisti Portugalska v stredajšom zápase B-skupiny EURO 2012 v ukrajinskom Ľvove zvíťazili nad Dánskom po dramatickom priebehu 3:2 a vrátili sa do postupového boja o štvrťfinále. Zverenci trénera Paula Benta získali do tabuľky prvé tri body a dotiahli sa na Dánov, ktorí v úvodnom kole "skupiny smrti" prekvapujúco zdolali Holandsko 1:0.
      V stredu o 20.45 h v Charkove nastúpilo v jednom zo šlágrov šampionátu Holandsko proti Nemecku. Tímy z B-skupiny budú tretíkrát v akcii v nedeľu 17. júna. V jednotnom čase o 20.45 SELČ si Portugalsko zmeria sily s Holandskom, Dánsko ukončí pôsobenie v skupinovej fáze zápasom proti Nemecku.

B-skupina, 2. kolo:
      Dánsko - Portugalsko 2:3 (1:2)
      Góly: 41. a 80. Bendtner - 24. Pepe, 36. Postiga, 87. Varela. Rozhodcovia: Thomson - Ross, Rose (všetci Škót.), ŽK: J. Poulsen, Jacobsen - Meireles, Ronaldo, 30.000 divákov.
      zostavy a striedania:
      Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (16. J. Poulsen) - Rommedahl (60. Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schöne) - Bendtner
      Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (86. Varela), Veloso, Moutinho - Nani (89. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo

Po nešťastnej prehre s Nemeckom visel nad Portugalčanmi imperatív zvíťaziť, aby mali šancu zabojovať o postup do štvrťfinále. Ronaldo a spol. sa preto od úvodu snažili hráčov Dánska vysoko napádať a donútiť ich k chybám, v ofenzívnom rozlete ich však brzdili množiace sa nepresné prihrávky. Dáni sa pridržiavali taktiky, ktorá slávila úspech v ich víťaznom meraní síl s Holandskom, zodpovedne bránili a snažili sa vyrážať do brejkov. Portugalčania však postupne prevzali opraty do svojich rúk. Ronaldo sa z priameho kopu z ostrého uhla zastreľoval a tak streleckú smolu "selecaa" prelomil až v 24. minúte jeho spoluhráč z Realu Madrid Pepe. Veloso zahral rohový kop na bližšiu žrď, Pepe ideálne vyskočil a hlavou nezadržateľne otvoril skóre - 0:1. V 34. minúte mohli Portugalčania zvýšiť náskok, ale Ronaldov priamy kop v nádejnej pozícii spoza šestnástky zblokoval múr. V 36. minúte zaspala dánska obrana, Nani mal na pravej strane dostatok času na presnú prihrávku na Postigu, ktorý tieňovo bránený pohotovo prekonal Andersena - 0:2. Dáni sa však z ojedinelej akcie v prvom polčase dostali späť do hry, keď Bendtner po centri Krohna-Dehliho zblízka hlavou sklepol loptu do opustenej brány - 1:2.
      V 50. minúte Dáni zbytočne stratili loptu, čo využil Postiga a perfektnou prihrávkou našiel vo voľnom priestore Ronalda. Výpad hviezdneho kanoniera do rozhodenej obrany sa však skončil jeho nie veľmi prudkou strelou, s ktorou si Andersen poradil. Dáni sa po zmene strán snažili o vyrovnanie a vytvorili si niekoľko šancí. V 62. minúte Patricio "vytlačil očami" strelu Kvista, ktorá o centimetre minula ľavú žrď jeho brány. O desať minút si Bendtner v šestnástke elegantne spracoval loptu, ale ľavačkou minul bránu. V snahe súpera o útočenie sa Portugalčanom otvárali okienka a jedno z nich mohol v 78. minúte potrestať Ronaldo, ale v čistej šanci sám pred Andersenom poslal loptu trestuhodne vedľa brány. Opäť sa potvrdilo staré známe pravidlo nedáš-dostaneš, keď Pepe po centri Jacobsena nedoskočil Bendtnera a ten hlavou aj s prispením žrde svojím druhým gólom v zápase vyrovnal - 2:2. Portugalčania sa vo veľkom počte vyrojili do útoku a napokon sa im podarilo strhnúť víťazstvo na ich stranu. Hrdinom sa stal striedajúci Varela, ktorý sa presadil len po niekoľkosekundovom pobyte na ihrisku a nekompromisnou strelou k ľavej žrdi rozhodol - 2:3.