Cyklistika-TdF: P. Velits v časovke na vynikajúcom 4. mieste, Wiggins v žltom

NETKY.SK • 21 Júl 2012, 19:47 • 2 min

Cyklistika-TdF P. Velits v časovke na vynikajúcom 4.

Slovenský cyklista Peter Velits obsadil v sobotňajšej predposlednej 19. etape 99. ročníka prestížnych pretekov Tour de France vynikajúce 4. miesto. Jazdec stajne Omega Pharma-Quick Step zvládol časovku na 53,5 km z Bonneval do Chartres časom 1:06:15 hodiny. Z triumfu sa tešil celkový líder Bradley Wiggins z Veľkej Británie, ktorý zajazdil suverénne najrýchlejší čas 1:04:13 h a prakticky spečatil svoje víťazstvo na celej Tour. Pretekára tímu Sky delí od celkového triumfu už iba posledná exhibičná 20. etapa, v ktorej mu stačí prísť do cieľa na slávnom Champs-Élysées. Ak sa mu to podarí, Wiggins sa stane vôbec prvým Britom, ktorý sa stal celkovým víťazom najslávnejších cyklistických pretekov sveta. Druhý v celkovej klasifikácii skončil jeho krajan a tímový kolega Chris Froome (+3:21 min) a tretí Talian Vincenzo Nibali z Liquigasu (+6:19). Rovnako je na tom aj Slovák Peter Sagan, o zelený dres pre lídra súťaže aktivity ho môže pripraviť už len pád, či zranenie. Pre jazdca stajne Liquigas-Cannondale je to najväčší úspech kariéry. Pri svojej premiérovej účasti na Tour zaknihoval zatiaľ tri etapové víťazstvá, ku ktorým môže v nedeľu pridať ďalšie. "Dnešnú časovku som išiel v takom vlastnom rytme, aby som ušetril sily a aby som bol zajtra vo forme. Veľmi sa na to teším. Všetci v tíme sme veľmi spokojní s tým, ako nám Tour vyšla. Budú to samé prijemné spomienky. Sú to úplne iné preteky, ako ostatné. Je to úžasné," povedal v cieli dvadsaťdvaročný Sagan. Víťazom súťaže vrchárov sa stane domáci miláčik Thomas Voeckler zo stajne Europcar a biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov si aj v sobotu udržal Američan Tejay Van Garderen z tímu BMC. Peter Velits išiel napriek chorobe, ktorá ho v posledných dňoch trápila výborne už od začiatku etapy. Na prvom medzičase (14 km) bol druhý za Luisom Leonom Sanchezom. Druhý (30,5 km) síce prešiel ako tretí, no v cieli sa opäť prebojoval na druhú priečku za Sancheza. To však ešte bola na trati úderka stajne Sky Wiggins a jeho krajan Chris Froome. Obaja išli vynikajúco a na oboch medzičasoch i v cieli predbehli dovtedy vedúcu dvojicu. Wiggins dosiahol čas 1:04:13 h, Froome stratil 1:16 minúty. "Pred etapou som nemal žiadne očakávania, išiel som do toho s tým, že uvidím, ako sa mi pôjde. Keď sa nebude dariť, nebude to žiadna tragédia. Predsa len, včera som sa necítil vôbec dobre, dnes už to také zlé nebolo, takže s výkonom som spokojný. Keď nad tým však teraz rozmýšľam, tak ma tých 12 sekúnd na tretie miesto trošku štve. Išlo iba o to tretie, pretože strata na Wigginsa a Frooma bola veľká. To bola ako keby iná liga," povedal pre TASR Peter Velits. V posledných dňoch sa mu pre chorobu príliš nedarilo a o to viac ho potešil výsledok sobotňajšej časovky. "Pyreneje boli hlavne o tom, aby som nejako prežil a prišiel do cieľa v Paríži. Takže dnešný výsledok je taká čerešnička na torte. Pre mňa aj pre celý tím," dodal. Peter Velits sa vďaka časovke posunul na 27. miesto celkovej klasifikácie, pričom na Wigginsa stratil 1:05:10 h. Jeho maximom tak ostáva 18. priečka z vlaňajšej edície pretekov. Jeho brat Martin prišiel do cieľa na 123. mieste (+8:58 min) a celkovo skončil na 90. mieste (+2:40:47). Sagan obsadil v časovke 45. miesto (+5:34) a celkovo je 43. (+1:38:46).
výsledky 19. etapy (Bonneval - Chartres, časovka na 53,5 km): 1. Bradley Wiggins (V.Brit/Sky) 1:04:13 h, 2. Chris Froome (V.Brit/Sky) +1:16 min, 3. Luis Leon Sanchez (Šp./Rabobank) +1:50, 4. Peter VELITS (SR/Omega Pharma-Quick Step) +2:02, 5. Richie Porte (Aus./Sky) +2:25, 6. Patrick Gretsch (Nem./Argos) +2:28, 7. Tejay Van Garderen (USA/BMC) +2:34, 8. Vasi Kiryienka (Biel./Movistar) +2:46, 9. Rein Taaramaee (Est./Cofidis) +2:50, 10. Jeremy Roy (Fr./FDJ) +3:05, ... 45. Peter SAGAN (SR/Liquigas-Cannondale) +5:34, 123. Martin VELITS (SR/Omega Pharma-Quick Step) +8:58
celkové poradie: 1. Wiggins 84:26:31h, 2. Froome +3:21 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Liquigas) +6:19, 4. Jurgen Van den Broeck (Bel./Lotto) +10:15, 5. Van Garderen +11:04, 6. Haimar Zubeldia (Šp./RadioShack) +15:43, 7. Cadel Evans (Aus./BMC) +15:51, 8. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +16:31, 9. Janez Brajkovič (Slo./Astana) +16:38, 10. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +17:17, ... 27. P. VELITS +1:05:10, 43. SAGAN +1:38:46, 90. M. VELITS +2:40:47
bodovacia súťaž: 1. SAGAN 386 b, 2. Andre Greipel (Nem./Lotto) 264, 3. Matthew Goss (Aus./Orica) 238
súťaž vrchárov: 1. Thomas Voeckler (Fr./Europcar) 134 b, 2. Fredrik Kessiakoff (Švéd./Astana) 123, 3. Chris Sörensen (Dán./Saxo Bank) 77