Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jún. 2019Adolf
BratislavaBratislava 24°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.05.2018 09:21 Domov
Cyklisti by nemali podceňovať reflexné prvky ani nosenie prilby
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.05.2018 09:21 Domov

Cyklisti by nemali podceňovať reflexné prvky ani nosenie prilbyBRATISLAVA - Medzi najčastejšie chyby cyklistov patrí jazda bez svetiel a reflexných prvkov alebo jazda na bicykli mimo obce bez prilby.


Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej nie je výnimočná ani jazda v skupinkách vedľa seba alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Polícia preto pripomína, aké pravidlá by mali cyklisti počas svojich ciest dodržiavať.

 

Dôležité je napríklad nosenie reflexných prvkov, najmä v noci a pri zníženej viditeľnosti. "Reflexný materiál je v noci vidieť na trikrát väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako desaťkrát než modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tým pádom cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať," vysvetľuje hovorkyňa.

 

Baloghová zároveň pripomína, že deti do desať rokov môžu bez dohľadu jazdiť na bicykli len na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste alebo v obytnej zóne. Inak musia byť pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá zároveň musí byť dostatočne spôsobilá, aby na ne dozrela. "Pri výlete s deťmi by samozrejmosťou mala byť prilba, chrániče končatín a reflexné prvky na odeve," dodáva.

 

Prilbu musia mať deti do 15 rokov aj v obci. Ostatní cyklisti majú povinnosť nosiť ju len mimo obce. Dôležité je dbať na to, aby pri jazde po krajnici alebo okraji vozovky cyklisti jazdili len jednotlivo za sebou. "Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky," hovorí Baloghová.

 

Polícia zároveň apeluje na vodičov, aby boli k cyklistom ohľaduplní. "Všetci vieme, že v prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať," upozorňuje Baloghová. "Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní, počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí. Počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu cyklistov," pokračuje. Zároveň pripomína, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno. Neplatí to len pre vodiča električky.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok