Čoskoro môžeme úplne vyčerpať materiály potrebné v elektronike!

NETKY.SK • 9 Máj 2022, 12:28 • 2 min
Čoskoro môžeme úplne vyčerpať materiály potrebné v elektronike!

LONDÝN - Vedci z britskej Kráľovskej chemickej spoločnosti (RSC) upozorňujú, že v najbližších rokoch by sme na Zemi mohli vyčerpať zásoby materiálov používaných na výrobu elektroniky. Navrhujú ich preto extrahovať zo starých elektronických zariadení.

slovakia

left justify in out

RSC odštartovala kampaň zameranú na neudržateľnosť ťažby vzácnych kovov používaných v elektronike. Poukazuje na to, že ich dostupnosť môžu negatívne ovplyvniť aj svetové konflikty vrátane vojny na Ukrajine. Tá spôsobila napríklad nárast cien niklu, ktorý je hlavnou surovinou pri výrobe autobatérií. Vzrástla aj cena lítia, v porovnaní s vlaňajškom až o 500 percent.

 

img

 

Odhaduje sa, že v roku 2021 sme vyhodili až 57 miliónov ton elektroniky. „Naše spotrebiteľské správanie v súvislosti s elektronikou je neudržateľné a môže sa stať, že sa jednoducho minú surové zdroje, ktoré potrebujeme,“ upozornil predseda RSC Tom Welton. Dodal, že tieto návyky ničia aj životné prostredie.

 

Prečítajte si tiež: Slovensko sa stalo stredoeurópskym lídrom v triedení obalov

 

V nasledujúcom storočí by sme na Zemi mohli kompletne vyťažiť prvky ako gálium, arzén, striebro, indium, ytrium a tantal. Tieto materiály používajú pri výrobe LED osvetlenia, teplomerov, kardiostimulátorov, teleskopov, zrkadiel, turbínových lopatiek, mikročipov, antibakteriálnych povrchov či kontaktných šošoviek.

 

img

 

Podľa BBC množstvo elektronického odpadu každoročne narastie o dva milióny ton. Len 20 percent z tohto počtu však cielene zbiera a recykluje.

 

Z prieskumu realizovaného RSC, do ktorého sa zapojilo 10 000 respondentov v 10 krajinách, vyplýva, že spotrebitelia majú záujem o udržateľnejšie technológie. Až 60 percent opýtaných by prešlo ku konkurenčnej značke, ak by mali istotu, že produkty vyrába šetrnejším spôsobom.

 

img

 

Prieskum tiež odhalil, že väčšina ľudí netuší, ako treba zaobchádzať s vlastným elektronickým odpadom. Respondenti sa obávali environmentálneho dopadu nepoužívaných elektronických zariadení alebo si neboli istí bezpečnosťou recyklačného procesu.

 

Vedci navrhujú, aby výrobcovia či predajcovia elektroniky umožnili spotrebiteľom vrátiť staré elektronické zariadenia a zabezpečili ich recykláciu. Rovnako nabádajú ľudí, aby starú elektroniku neskladovali doma, ale aby nepoužívané mobily či iné zariadenia posunuli príbuzným alebo predali.

 

Možno vás zaujme: TECHNIKA Lambda a Razer uviedli na trh notebook, ktorý tentoraz nie je určený pre hráčov



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies