Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Experti odhalili, prečo stres zapríčiňuje šedivosť vlasov.
Experti odhalili, prečo stres zapríčiňuje šedivosť vlasov.
23.01.2020 10:37 Zaujímavosti
Čo zapríčiňuje šedivenie vlasov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2020 10:37 Zaujímavosti

Čo zapríčiňuje šedivenie vlasov?Americkí a brazílski vedci zrejme odhalili, prečo stres zapríčiňuje šedivosť vlasov. Počas testov na myšiach zistili, že kmeňové bunky, ktoré kontrolujú sfarbenie kože a vlasov, zničil stres z intenzívnej bolesti a počas niekoľkých týždňov ich tmavá srsť ošedivela. Ďalšie skúmanie podľa nich môže priniesť liek, ktorý zastaví stratu farby vlasov.


Stres ovplyvňuje tvorbu melanínu

Experti tvrdia, že celý proces súvisí s kmeňovými bunkami melanocytov, ktoré produkujú melanín a sú zodpovedné za farbu vlasov a kože. Počas testov zistili, že bolesť u myší zapríčinila vylučovanie adrenalínu a kortizolu, začalo im rýchlejšie biť srdce, mali zvýšený krvný tlak, pôsobila na ich nervový systém a spôsobila im akútny stres. Tento proces napokon zrýchlil vyčerpanie kmeňových buniek, ktoré produkujú melanín vo vlasových folikuloch.

 


Barack Obama pred nástupom na post prezidenta USA  a po 4 rokoch pôsobenia

 

Strata je trvalá
"Očakávala som, že stres má negatívny vplyv na telo, ale škodlivý vplyv stresu, aký sme objavili, je nad rámec mojich očakávaní," povedala Ya-Cieh Hsu z Harvardovej univerzity. "Už po niekoľkých dňoch sa stratili všetky kmeňové bunky regenerujúce pigment. A keď sa už raz stratia, pigment sa jednoducho nedá regenerovať, keďže strata je trvalá," dodala.

 

Liek proti šediveniu?
Počas ďalšieho experimentu zistili, že môžu zastaviť zmeny, keď myšiam podali antihypertenzívum, ktoré znižuje krvný tlak. Identifikovali tiež proteín súvisiaci s poškodením kmeňových buniek v dôsledku stresu, pričom potlačením cyklín dependentnej kinázy zabránili zmene sfarbenia srsti. "Nemôžeme to považovať za liečbu šedivosti. Naše zistenia u myší sú len začiatkom dlhej cesty k nájdeniu riešenia pre ľudí," vyjadrila sa Hsu. 

 


Mýty o šedivení

1. Časté farbenie vlasov môže spôsobiť šedivenie

2. Ak si vytrhnete šedivý vlas, narasú vám ďalšie tri

3. Šedivé vlasy sú predchádzajúca fáza bielych vlasov

4. Vlasy žošedivejú zo dňa na deň

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, PinterestNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok