Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jún. 2019Vratislav
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.10.2018 09:23 Ekonomika
Čo Slováci vedia o 3. pilieri? Stále si dostatočne neuvedomujú jeho dôležitosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2018 09:23 Ekonomika

Čo Slováci vedia o 3. pilieri? Stále si dostatočne neuvedomujú jeho dôležitosťBRATISLAVA - Myslíte na dôchodok? Vlastné zdroje by ste si mali vytvárať už teraz.


Pokojnú starobu bez väčších finančných komplikácií si však môže zabezpečiť prakticky každý. Problémom však je, že priemerný Slovák začína premýšľať nad dôchodkom až v strednom veku.

 

Podľa Martina Višňovského, prezidenta Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností, dôchodkové sporenie nie je šikovný marketingový ťah finančných inštitúcií. Predstavuje logiku, ktorú v sebe skrýva slovenský dôchodkový systém a jeho perspektíva vzhľadom na niekoľko dôležitých faktorov. Dobrým príkladom je pôrodnosť, ktorá bude podľa štatistík a odhadov naďalej klesať. To spôsobí, že súčasný systém nebude v budúcnosti schopný zabezpečiť ľuďom v penzijnom veku dostatočný dôchodok. Týka sa to najmä tých občanov, ktorí sú dnes v produktívnom veku, tzv. generácia mileniálov.

 

Zdroj: Pixabay

 

Podľa prieskumu, ktorý začiatkom tohto roka zrealizovala agentúra NMS Media Research na vzorke 1149 respondentov, je finančná gramotnosť slovenských mileniálov nízka a na dôchodok veľmi nemyslia. Výsledky odhalili, že starobné dôchodkové sporenie, teda 2. pilier má založených 10 % mladších mileniálov (15 - 25 rokov), 30 % starších mileniálov (26 - 35 rokov), 26 % príslušníkov generácie X (36 - 55 rokov).

 

Omnoho horšie sú na tom mileniáli, pokiaľ ide o doplnkové dôchodkové sporenie, teda 3. pilier, pretože to majú uzatvorené len dve percentá mladších mileniálov, 10 % starších mileniálov, 17 % príslušníkov generácie X.

 

"Vždy je lepšie šetriť si aj málo, ako vôbec nič. Dôvody, prečo tak stále nerobí veľa Slovákov, môžu byť rôzne – nízka iniciatíva založiť si sporenie, nedostatočná informovanosť, nedôvera voči finančným inštitúciám až po nevedomosť, ako si vybrať správny investičný fond či nezrozumiteľné výpisy zo sporiaceho účtu. Určite by som odporučil vstúpiť do 3. piliera všetkým vrátane tých, ktorým zamestnávateľ v súčasnosti neprispieva, pretože to je stav, ktorý sa môže časom zmeniť," radí Višňovský.

 

Zdroj: Pixabay

 

Podľa neho, hoci si mnohí mileniáli nešetria, celkový trend sa vyvíja - síce pomaly, ale správnym smerom. Od legislatívnych zmien v roku 2014 stúpol počet slovenských sporiteľov v 3. pilieri o 10 %. Je to spôsobené aj stavom na trhu práce, kde sa vedie boj o kvalifikovaných, ale i bežných zamestnancov a najmä veľké zahraničné firmy ponúkajú 3. pilier ako zamestnanecký benefit.

 reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok