Testovaných na slovensku
13631
Infikovaných na slovensku
471
Infikovaných svetovo
1120256
Úmrtí svetovo
59341
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. apr. 2020Miroslava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tradícia vianočných sviatkov neopúšťa ani našich vojakov v zahraničí. (Afganistan)
Tradícia vianočných sviatkov neopúšťa ani našich vojakov v zahraničí. (Afganistan)
23.12.2019 14:37 Domov
Čo si želajú slovenskí vojaci v zahraničí počas sviatkov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.12.2019 14:37 Domov

Čo si želajú slovenskí vojaci v zahraničí počas sviatkov?BRATISLAVA - Momentálne má Slovensko vyslaných celkovo 494 profesionálnych vojakov, ktorí slúžia v rámci siedmich zahraničných vojenských misiách.


Netradičný telefonát

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa počas dnešného dňa spojil s veliteľmi slovenských kontingentov, aby vojakom zaželal veselé a pokojné sviatky. Slovenskí vojaci si podľa slov veliteľov na Vianoce želajú najmä zdravie a pokojné plnenie úloh. Ministra okrem iného zaujímal tiež zdravotný stav vojakov a ich prípadné požiadavky.

 

 

Situácia v Afganistane

Veliteľ slovenského kontingentu na misii Resolute Support v Afganistane Juraj Halama ministrovi oznámil, že situácia je naďalej nebezpečná a aj v súvislosti s vyhlásením výsledkov volieb môžu nastať nepokoje. Na Vianoce si podľa jeho slov vojaci želajú najmä to, aby boli ich úlohy počas sviatkov splnené bez zranení a závažných okolností.

 

Spoločná večera v Iraku

Veliteľ na misii NMI v Iraku Alexander Schober informoval o zhoršenej bezpečnostnej situácii a očakávaných nepokojoch. Dodal, že hoci stále nebol menovaný nový premiér, z vojenského hľadiska je zatiaľ situácia pod kontrolou. Na Vianoce čaká slovenských vojakov v Iraku spoločná večera, po ktorej si rozdajú darčeky.

 

 

Civilné nepokoje v Libanone

Napätá situácia pretrváva aj v Libanone. Veliteľ slovenského kontingentu UNTSO na Golanských výšinách Milan Cerovský o tom informoval ministra s tým, že svoje úlohy si budú vojaci plniť aj počas Vianoc. V Libanone podľa jeho slov prebiehajú civilné nepokoje a situácia je zložitá.

 

V Bosne je problémom najmä migračná kríza

Zdravie a pokojné sviatky si želajú aj vojaci na misii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine. Situácia v krajine je podľa slov veliteľa Petra Gavača pokojná, mierne napätie vyvoláva len otázka migračnej krízy. Slovenskí vojaci sa pripravujú na spoločnú štedrú večeru aj s dvoma českými kolegami.

 

 

Najpočetnejšia misia na Cypre

Veliteľ misie UNFICYP Rudolf Rusnák rovnako informoval o pokojnej situácii. Vojakov čaká 24. decembra pracovný deň, večer sa však podľa jeho slov zídu pri spoločnej večeri.

 

 

V Lotyšsku sa plánuje svätá omša 

V lotyšskej Adaži na misii NATO eFP je podľa slov veliteľa Gabriela Janovicsa z bezpečnostného hľadiska pokojná. Vojakov čaká počas Vianoc spoločná večera a tiež posedenie slovenských vojakov, keď si spolu prečítajú pozdravy od detí zo základnej školy v Turanoch. Na Štedrý deň plánujú tiež spoločnú svätú omšu.

 

 

Dĺžka pobytu vojakov na misiách závisí od druhu operácie. Podľa slov ministra sa od vzniku samostatných Ozbrojených síl SR v zahraničných misách v jednotlivých rotáciách vystriedalo 19 300 vojakov.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok