Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tradícia vianočných sviatkov neopúšťa ani našich vojakov v zahraničí. (Afganistan)
Tradícia vianočných sviatkov neopúšťa ani našich vojakov v zahraničí. (Afganistan)
23.12.2019 14:37 Domov
Čo si želajú slovenskí vojaci v zahraničí počas sviatkov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.12.2019 14:37 Domov

Čo si želajú slovenskí vojaci v zahraničí počas sviatkov?BRATISLAVA - Momentálne má Slovensko vyslaných celkovo 494 profesionálnych vojakov, ktorí slúžia v rámci siedmich zahraničných vojenských misiách.


Netradičný telefonát

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa počas dnešného dňa spojil s veliteľmi slovenských kontingentov, aby vojakom zaželal veselé a pokojné sviatky. Slovenskí vojaci si podľa slov veliteľov na Vianoce želajú najmä zdravie a pokojné plnenie úloh. Ministra okrem iného zaujímal tiež zdravotný stav vojakov a ich prípadné požiadavky.

 

 

Situácia v Afganistane

Veliteľ slovenského kontingentu na misii Resolute Support v Afganistane Juraj Halama ministrovi oznámil, že situácia je naďalej nebezpečná a aj v súvislosti s vyhlásením výsledkov volieb môžu nastať nepokoje. Na Vianoce si podľa jeho slov vojaci želajú najmä to, aby boli ich úlohy počas sviatkov splnené bez zranení a závažných okolností.

 

Spoločná večera v Iraku

Veliteľ na misii NMI v Iraku Alexander Schober informoval o zhoršenej bezpečnostnej situácii a očakávaných nepokojoch. Dodal, že hoci stále nebol menovaný nový premiér, z vojenského hľadiska je zatiaľ situácia pod kontrolou. Na Vianoce čaká slovenských vojakov v Iraku spoločná večera, po ktorej si rozdajú darčeky.

 

 

Civilné nepokoje v Libanone

Napätá situácia pretrváva aj v Libanone. Veliteľ slovenského kontingentu UNTSO na Golanských výšinách Milan Cerovský o tom informoval ministra s tým, že svoje úlohy si budú vojaci plniť aj počas Vianoc. V Libanone podľa jeho slov prebiehajú civilné nepokoje a situácia je zložitá.

 

V Bosne je problémom najmä migračná kríza

Zdravie a pokojné sviatky si želajú aj vojaci na misii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine. Situácia v krajine je podľa slov veliteľa Petra Gavača pokojná, mierne napätie vyvoláva len otázka migračnej krízy. Slovenskí vojaci sa pripravujú na spoločnú štedrú večeru aj s dvoma českými kolegami.

 

 

Najpočetnejšia misia na Cypre

Veliteľ misie UNFICYP Rudolf Rusnák rovnako informoval o pokojnej situácii. Vojakov čaká 24. decembra pracovný deň, večer sa však podľa jeho slov zídu pri spoločnej večeri.

 

 

V Lotyšsku sa plánuje svätá omša 

V lotyšskej Adaži na misii NATO eFP je podľa slov veliteľa Gabriela Janovicsa z bezpečnostného hľadiska pokojná. Vojakov čaká počas Vianoc spoločná večera a tiež posedenie slovenských vojakov, keď si spolu prečítajú pozdravy od detí zo základnej školy v Turanoch. Na Štedrý deň plánujú tiež spoločnú svätú omšu.

 

 

Dĺžka pobytu vojakov na misiách závisí od druhu operácie. Podľa slov ministra sa od vzniku samostatných Ozbrojených síl SR v zahraničných misách v jednotlivých rotáciách vystriedalo 19 300 vojakov.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok