Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.12.2018 13:15 Ekonomika
Čo prinieslo zavedenie spoločnej meny?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.12.2018 13:15 Ekonomika

Čo prinieslo zavedenie spoločnej meny?BRATISLAVA - Euro bolo uvedené na svetové finančné trhy 1. januára 1999 ako účtovná mena, no v hotovostnom styku, teda v podobe bankoviek a mincí, sa začalo využívať o tri roky neskôr. V roku 2002 tak 12 krajín Európskej únie súčasne začalo plnohodnotne používať eurové bankovky a mince. Slovensko sa stalo súčasťou eurozóny 1. januára 2009 ako jej 16. člen v poradí.


Od vstupu SR sa do menového bloku pridali iba tri krajiny, čo v súčasnosti tvorí spolok 19 krajín Európy. 

Jednou z nesporných výhod spoločnej európskej meny je zníženie transakčných nákladov. To je pre Slovensko veľmi dôležité, pretože je malou a proexportne orientovanou ekonomikou. Pred prijatím eura museli mnohé slovenské exportné firmy platiť za výmenu zahraničných mien do slovenských korún alebo napríklad aj za poistenie voči kurzovým výkyvom. Jednoduchšie to majú aj Slováci, ktorí pri vycestovaní do krajiny eurozóny taktiež ušetria čas aj peniaze, keďže im odpadajú náklady spojené s výmenou peňazí. 

 

Zdroj: Pixabay

 

Aj európske firmy importujúce na slovenský trh majú po prijatí eura zjednodušené podmienky vstupu na slovenský trh. A to je tiež výhoda pre bežného spotrebiteľa, pretože príchod nových zahraničných firiem rozširuje ponuku tovarov na trhu, zostruje sa konkurenčný boj o zákazníka a to tlačí na rast kvality a pokles cien. 

 

Zdroj. Pixabay

 

"Prijatie eura sa podpísalo aj pod zrýchlenie hospodárskeho rastu, ktorý sám osebe ďalej pôsobí na zvyšovanie životnej úrovne a rast zamestnanosti a miezd. Existencia eura na Slovensku je totiž lákadlom pre zahraničných investorov. Prílev zahraničných investícií sa preklápa do zvýšeného dopytu po pracovných silách, čo následne znižuje nezamestnanosť," zdôrazňuje Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.

 

Každá minca však má dve strany. Rovnako je to aj v prípade eura. Tým, že Slovensko prijalo spoločnú menu, stratilo nezávislú menovú politiku, a tak sa musí prispôsobovať menovej politike Európskej centrálnej banky. A to nemusí byť vždy pre ekonomiku výhodné. Okrem toho sa Slovensko zaviazalo napríklad aj k účasti na záchranných mechanizmoch eurozóny.

Zavedenie spoločnej európskej meny uľahčilo Slovákom cestovanie do zahraničia, znížilo ich náklady na bankové poplatky. Na druhej strane, finančné inštitúcie prišli o časť svojich výnosov práve zo zmenárenských transakcií a devízových obchodov.

 

Európska centrálna banka, Frankfurt nad Mohanom, Nemecko

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: L.Č. netky.sk/TASR

Foto:  TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok