Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke sliepky v obohatenom veľkochove nosníc v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.
Na snímke sliepky v obohatenom veľkochove nosníc v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.
07.09.2020 14:14 Ekonomika
Čo preukázali kontroly u producentov slepačích vajec?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.09.2020 14:14 Ekonomika

Čo preukázali kontroly u producentov slepačích vajec?Hoci na Slovensku sme už pomyselne splnili niekdajší Kaddáfiho cieľ v Lýbii a u nás už na každého pripadá jedna sliepka, no aktuálne sa mnoho hovorí aj nahrádzaní klietkového chovu.


Obchodné reťazce chcú prestať predávať vajíčka z klietkových chovov od roku 2025. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrilo, že v súčasnosti je percentuálny pomer vajec od nosníc chovaných v klietkach oproti nosniciam z alternatívnych chovov 75:25. „V roku 2019 bolo vyprodukovaných v slovenských chovoch takmer 746 mil. ks konzumných vajec z toho cca 180 mil. ks z alternatívnych chovov,“ prezradil Andrej Wallner.

 

Bez nútenia
MPRV SR má názor, že v súčasnej situácii nie je vhodné k ničomu producentov nútiť. „V súčasnosti nie je na mieste nútiť chovateľov nosníc aby prešli na iný spôsob chovu. Chovatelia nosníc pred niekoľkými rokmi investovali nemalé finančné prostriedky na úpravu technológie z klietkového chovu na obohatené klietky.“

 

 

Sú flexibilní

Wallner dodal, že naši chovatelia sa snažia byť čo najviac flexibilní. „Slovenskí chovatelia reagujú na súčasnú situáciu a postupne prerábajú časť svojich chovov na voľné alebo iné alternatívne spôsoby chovu nosníc,“ vysvetlil hovorca.

 

Memorandum

Už v úvode tohto roku ministerstvo podpísalo so Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska memorandum o spolupráci. Tá sa týka práve oblasti produkcie slepačích vajec.

 

 

Spolupráca

Memorandum prinieslo dohodu „o vzájomnej spolupráci pri navrhovaní projektov na zvýšenie informovanosti spotrebiteľov o typoch a spôsoboch chovu nosníc, spoločné postupy na transformáciu klietkových chovov na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové a hľadanie zdrojov financovania na transformáciu“.

 

Kontrola
Samotný štát má cez svoje zákonom ustanovené inštitúcie možnosť kontrolovať prostredie, v ktorom nosnice žijú. „Vhodnosť chovných priestorov pre všetky druhy hospodárskych zvierat je predmetom kontroly zo strany ŠVPS SR (Štátna veterinárna a potravinová správa, pozn. red.) Táto kontrola sa vykonáva pred začatím činnosti chovu,“ objasnil hovorca s dôvetkom, že sa postupuje podľa zákona o veterinárnej starostlivosti a ďalších vykonávacích predpisov. „V roku 2019 bolo vykonaných 50 kontrol v 50-tich chovoch nosníc na Slovensku. Za toto obdobie neboli zo strany ŠVPS SR zistené nedostatky,“ doplnil Wallner.

 

 

Vzorové

Pozitívnym príkladom spoločnosti, ktorá produkuje vajíčka len z podstielkového chovu a z voľného výbehu je Agrodružstvo Kameničná v okrese Komárno. „Nemáme klietkový chov nosníc,“ povedala Alžbeta Ďuraková s tým, že sliepkam nedávajú ani žiadnu chémiu. „Neprikrmujeme nosnice chemickými urýchľovačmi ani podpornými látkami na rast,“ uvádza spoločnosť s tým, že od reťazcov by potrebovali, aby nenakupovali vajíčka z Poľska a nepredávali ich pod našu výrobnú cenu vo svojich reťazcoch“.

 

Hybrav

Podobne vo vzťahu k reťazcom to vidí aj spoločnosť Hybrav a.s., ktorá sa v súčasnosti nesnaží o zvýšenie podielu neklietkového chovu. Aktuálne je u nich pomer klietkových vs. neklietkových vajec 90:10. Aj táto spoločnosť má na obchodné reťazce prosbu v súvislosti s cenami. „Aby nakupovali aspoň za naše výrobné náklady,“ povedal Ivan Gróf.

 

 

Prečítajte si aj prvú časť tohto článku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Oliver Ondráš/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok