Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke sliepky v obohatenom veľkochove nosníc v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.
Na snímke sliepky v obohatenom veľkochove nosníc v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku 2. októbra 2018.
07.09.2020 14:14 Ekonomika
Čo preukázali kontroly u producentov slepačích vajec?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.09.2020 14:14 Ekonomika

Čo preukázali kontroly u producentov slepačích vajec?Hoci na Slovensku sme už pomyselne splnili niekdajší Kaddáfiho cieľ v Lýbii a u nás už na každého pripadá jedna sliepka, no aktuálne sa mnoho hovorí aj nahrádzaní klietkového chovu.


Obchodné reťazce chcú prestať predávať vajíčka z klietkových chovov od roku 2025. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrilo, že v súčasnosti je percentuálny pomer vajec od nosníc chovaných v klietkach oproti nosniciam z alternatívnych chovov 75:25. „V roku 2019 bolo vyprodukovaných v slovenských chovoch takmer 746 mil. ks konzumných vajec z toho cca 180 mil. ks z alternatívnych chovov,“ prezradil Andrej Wallner.

 

Bez nútenia
MPRV SR má názor, že v súčasnej situácii nie je vhodné k ničomu producentov nútiť. „V súčasnosti nie je na mieste nútiť chovateľov nosníc aby prešli na iný spôsob chovu. Chovatelia nosníc pred niekoľkými rokmi investovali nemalé finančné prostriedky na úpravu technológie z klietkového chovu na obohatené klietky.“

 

 

Sú flexibilní

Wallner dodal, že naši chovatelia sa snažia byť čo najviac flexibilní. „Slovenskí chovatelia reagujú na súčasnú situáciu a postupne prerábajú časť svojich chovov na voľné alebo iné alternatívne spôsoby chovu nosníc,“ vysvetlil hovorca.

 

Memorandum

Už v úvode tohto roku ministerstvo podpísalo so Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska memorandum o spolupráci. Tá sa týka práve oblasti produkcie slepačích vajec.

 

 

Spolupráca

Memorandum prinieslo dohodu „o vzájomnej spolupráci pri navrhovaní projektov na zvýšenie informovanosti spotrebiteľov o typoch a spôsoboch chovu nosníc, spoločné postupy na transformáciu klietkových chovov na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové a hľadanie zdrojov financovania na transformáciu“.

 

Kontrola
Samotný štát má cez svoje zákonom ustanovené inštitúcie možnosť kontrolovať prostredie, v ktorom nosnice žijú. „Vhodnosť chovných priestorov pre všetky druhy hospodárskych zvierat je predmetom kontroly zo strany ŠVPS SR (Štátna veterinárna a potravinová správa, pozn. red.) Táto kontrola sa vykonáva pred začatím činnosti chovu,“ objasnil hovorca s dôvetkom, že sa postupuje podľa zákona o veterinárnej starostlivosti a ďalších vykonávacích predpisov. „V roku 2019 bolo vykonaných 50 kontrol v 50-tich chovoch nosníc na Slovensku. Za toto obdobie neboli zo strany ŠVPS SR zistené nedostatky,“ doplnil Wallner.

 

 

Vzorové

Pozitívnym príkladom spoločnosti, ktorá produkuje vajíčka len z podstielkového chovu a z voľného výbehu je Agrodružstvo Kameničná v okrese Komárno. „Nemáme klietkový chov nosníc,“ povedala Alžbeta Ďuraková s tým, že sliepkam nedávajú ani žiadnu chémiu. „Neprikrmujeme nosnice chemickými urýchľovačmi ani podpornými látkami na rast,“ uvádza spoločnosť s tým, že od reťazcov by potrebovali, aby nenakupovali vajíčka z Poľska a nepredávali ich pod našu výrobnú cenu vo svojich reťazcoch“.

 

Hybrav

Podobne vo vzťahu k reťazcom to vidí aj spoločnosť Hybrav a.s., ktorá sa v súčasnosti nesnaží o zvýšenie podielu neklietkového chovu. Aktuálne je u nich pomer klietkových vs. neklietkových vajec 90:10. Aj táto spoločnosť má na obchodné reťazce prosbu v súvislosti s cenami. „Aby nakupovali aspoň za naše výrobné náklady,“ povedal Ivan Gróf.

 

 

Prečítajte si aj prvú časť tohto článku.reklama


reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Oliver Ondráš/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok