Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Filmový priemysel sa mení, nový koronavírus ublížil aj kinám.
Filmový priemysel sa mení, nový koronavírus ublížil aj kinám.
14.08.2020 07:58 Kultúra
Čo podľa kritika najviac otravuje mladých ľudí v oblasti filmu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2020 07:58 Kultúra

Čo podľa kritika najviac otravuje mladých ľudí v oblasti filmu?Podľa filmového kritika Jaromíra Blažejovského sa ani z dnešného filmového priemyslu nevytratilo podnecovanie k dialógom. V pokračovaní rozhovoru sme sa rozprávali s odborníkom z Masarykovej univerzity v Brne.


Čím je to, že staré filmy, staré klasiky, ako napr. Winnetou, má v sebe toľko posolstiev, toľko úžasných hlášok, ktoré sa divákovi dostanú do pamäte a formujú ho, kým v novšej dobe sa takéto filmy s popísanými atribútmi až tak nedarí robiť?

Filmy fungujú ako zdieľaný kód. Keď sa pred päťdesiatimi rokmi povedalo “ohnivý oř“, rozumeli všetci. Indiánov nahradili Hviezdne vojny, u nás s meškaním. Pri tých ma vždy premôže spánok, takže keď niekto hovorí “temná strana sily“, už sa toľko nechytám. Čím bol pro nás Winnetou, tým boli pro naše deti Pán prsteňov a Harry Potter. Teraz fičí franšízové štúdia Marvel. A keby so mnou chcel niekto hovoriť hláškami z Avengers, pokiaľ tam nejaké sú, nebudem mu rozumieť.

 

 

Fenomenálne sú aj lokálne projekty.

Kódy sú aj lokálne, v českých krajinách sa v sociálnej komunikácii uplatňujú Rýchle šípy, Jára Cimrman, ruská rozprávka Mrazík, paródia Limonádový Joe a z novej doby Pelíšky. Ale mladých ľudí otravuje, keď ich starí presviedčajú, že dávnejšie boli filmy lepšie a muzika krajšia. Pretože oni sa do romantickej minulosti, keď sa v kinách hralo Sedem statočných a Siedma pečať a statusovým symbolom bolo tranzistorové rádio, premiestniť nemôžu, žijú teraz.

 

 

Ako je možné, že doba, ktorá je plná podnetov, akoby sa stráca sama v sebe a filmová scéna prináša skôr zameranie na zábavu, ako na filmy, ktoré odkazujú aj vnútorné posolstvo, ktorým vzdelávajú, usmerňujú, inšpirujú a posúvajú?

Posolstvo nezmizlo, ale štandardizovalo sa a stalo sa súčasťou zábavy. Než by viedli k premýšľaniu, implantujú výrobcovia do filmov trendové kultúrne vzorce. V krajinách nášho regiónu, ktoré prešlo národným obrodením, dvomi svetovými vojnami, zmenami štátnych hraníc a niekoľkými revolúciami, bývalo umenie vrátane filmu priestorom pre dialóg, ktorý sa inak než skrze film, divadlo a literatúru ani viesť nedal.

 

 

A dialóg v dnešných priestoroch?

Toto poslanie tak úplne nezmizlo: najlepšie súčasné poľské, slovenské, maďarské, rumunské, srbské, bulharské, ruské filmy výzvu k dialógu stále v sebe majú. Ten môže byť ako zosilnený, tak zatienený vzájomne sa nerešpektujúcimi monológmi nenávisti na sociálnych sieťach.

 

Prečítajte si aj prvú i druhú časť tohto rozhovoru.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok