Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. okt. 2021Sergej
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na ilustračnej fotografii most Ružín pri Košickej Belej.
Na ilustračnej fotografii most Ružín pri Košickej Belej.
15.09.2020 14:00 Environetky
Čo je príčinou záhady tejto vodnej nádrže?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.09.2020 14:00 Environetky

Čo je príčinou záhady tejto vodnej nádrže?Vodná nádrž Ružín v okrese Košice-okolie je zelenšia ako inokedy.


Košice – TASR to potvrdil predseda občianskeho združenia (OZ) Ružínska priehrada Jozef Kojecký. Zatiaľ ide o najhorší stav, v akom sa kedy nádrž nachádzala.

 

Čo je dôvodom neprirodzeného sfarbenia? Podľa Kojeckého sú za tým premnožené sinice. Môže za to znečisťovanie vody. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaevidoval premnožené cyanobaktérie prvýkrát vlani v lete. Voda v súčasnosti nevyhovuje hygienickým požiadavkám, nesmie sa v nej kúpať, rovnako vodu piť. Hrozila by z toho nevoľnosť, kožné problémy či alergie.

 

„Ružín je po celej dĺžke 12 kilometrov kompletne zelený. Táto situácia sa zrejme bude zhoršovať aj v ďalších rokoch. Prejavuje sa to najmä v lete,“ netajil Kojecký s tým, že stav sa zhoršuje niekoľko rokov. Príčinou je aj znečisťovanie spôsobené tým, že chýba kanalizácia v osadách.

 

 

A taktiež sa nazdáva, že k tomu prispieva aj nesprávne fungovanie čistiarní odpadových vôd (ČOV). „Nie je dodržaná čistota prítokov Hornádu a Hnilca. Nachádza sa tam vysoký obsah fosfátov. ČOV ich nezachytávajú a spolu s kyslíkom sú živnou pôdou pre vytváranie siníc,“ myslí si predseda OZ.

 

Upozorňuje, že z inej ČOV prepadáva hnedočierny odpad, ktorý mimoriadne páchne. „To je akoby vypúšťanie žumpy rovno do potoka Branisko, ktorý je prítokom do Hornádu, a ten ústi do Ružína. Sú tam zvedené dažďové vody, a keď prídu prívalové dažde, akoby ju prepláchlo a všetko sa dostáva do potoka,“ prezradil Kojecký s dôvetkom, že na to upozornil aj košických inšpektorov životného prostredia.

 

 

ČOV prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) - SSÚD Beharovce. Vyplavovanie tmavej vody je zdokumentované aj na videu. Deje sa tak pri veľmi silných dažďoch. Pre TASR sa za NDS vyjadrila Eva Žgravčáková s tým, že v blízkom čase bude skontrolovaný stav prítoku a odtoku vody.

 

„Ubezpečujeme však, že vypúšťaný obsah je v poriadku a do vôd sa nedostávajú žiadne nebezpečné látky. Pravidelne sa totiž realizujú odbery vzoriek z prítoku aj odtoku z ČOV a vzorky sú testované v skúšobnom laboratóriu akreditovanom na výkon chemických, fyzikálno-chemických, mikrobiologických, molekulárno-biologických, biologických a ekotoxikologických skúšok,“ povedala.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/František IvánNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok