Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.03.2018 11:00 Zaujímavosti
Čínska vláda chce obyvateľom prideľovať body za správanie: Ak ich bude primálo, nedostanú sa ani do MHD
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.03.2018 11:00 Zaujímavosti

Čínska vláda chce obyvateľom prideľovať body za správanie: Ak ich bude primálo, nedostanú sa ani do MHDObyvatelia Číny budú pod drobnohľadom.


Čínska vláda už v minulosti zaviedla niekoľko kontroverzných opatrení, ktoré mali tendenciu smerovať k sledovaniu obyvateľstva. Fungovali tu dva systémy takzvaných sociálnych kreditov prevádzkované spoločnosťami Sesame Credit a Tencent. Boli však založené na báze dobrovoľnosti. Teraz sú Číňania znepokojení oveľa viac, pretože krajina začína testovať povinný program, ktorý im bude prideľovať body na základe ich správania.

 

Bodový systém by mal fungovať na základe sledovania aktivity jednotlivcov. Všímať si budú od toho, či platia za lístok v hromadnej doprave, či vychovávajú deti a navštevujú rodičov, až po ich názory publikované na sociálnych sieťach a dokonca aj názory ľudí s ktorými sa stretávajú. Akonáhle sa budú vymykať tomu, čo je v rámci Číny považované za prospešné, body pôjdu dolu.

 

Kritici sú z takéhoto prístupu vlády zdesení a obviňujú ju zo snahy presadzovať určitý spôsob myslenia a spoločenskej morálky. Oni sa však obhajujú, že jediným cieľom je napomôcť čínskej ekonomike a rozvoju. Systém by vraj mohol byť užitočný aj pri stanovovaní dôveryhodnosti človeka napríklad pri riešení pôžičiek.

 

Faktom ale ostáva, že mechanizmus, ktorý by mal byť plne v prevádzke do roku 2020, bude verejný a dosiahnuté „skóre“ bude rozhodovať o tom, ako sa jednotlivcovi bude dariť. Pokiaľ bude príliš nízke, môže sa stať, že sa nedostane ani do autobusu, prípadne, že jeho deťom nebude umožnené vzdelanie na požadovanej škole. Naopak dostatok bodov zabezpečí mnohé výhody od prednostného vybavovania na letisku až po hodnotnejšie víza.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok