Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.01.2019 15:33 Kultúra
Činohra uvádza premiéru inscenácie Vedľajšie účinky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2019 15:33 Kultúra

Činohra uvádza premiéru inscenácie Vedľajšie účinkyBRATISLAVA - Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie 26. a 27. januára v Štúdiu novej budovy SND premiéru inscenácie britskej autorky Lucy Prebblovej Vedľajšie účinky. Režisérom inscenácie je Alena Lelková, dramaturgom Miriam Kičiňová, scénu a kostýmy navrhla Marija Havran.


Hru preložila Zuzana Dzurindová. V jednotlivých postavách účinkujú Diana Mórová, Monika Potokárová, Richard Stanke a Roman Poláčik. Hra získala vo Veľkej Británii v roku 2012 Cenu kritikov za najlepšiu hru.

 

Tristan a Connie sú dvaja živelní dobrovoľníci, ktorí sa rozhodnú zapojiť do lekárskeho experimentu skúmajúceho účinok nových antidepresív. Vzťah medzi nimi sa rodí rovnako intenzívne, ako intenzívne sa zväčšujú dávky liekov.

 

Obaja prekračujú pravidlá nemocnice, ale aj svoje osobné hranice. Zrazu nikomu z nich nie je jasné, kde sa vlastne ich emócie rodia. V ich hlave, pod správnym vplyvom chémie alebo naozaj kdesi v srdci, pretože stretli toho pravého človeka? Aký podiel tejto lásky je skutočný a čo je iba vedľajší efekt? Vedúca lekárka celého projektu Dr. Jamesová však sama zažíva problém s depresiou a prechádza krízou.

 

„Hra Vedľajšie účinky, príbeh Tristana a Connie, Lorny a Tobbyho, sa týka našej racionality rovnako ako i emocionality. Je to hra o tom najpodstatnejšom, o našich traumách z lásky a o schopnosti milovať a obetovať sa. Na pozadí výskumného projektu spolu s protagonistami Lucy Prebblová napísala jednu komplexnú hru, ktorá má v sezóne skúmajúcej intelekt a vzdelanie svoje dôležité miesto. Je to predsa aj taká malá úvaha o túžbe človeka sa občas zahrať na Boha, ale i o večnej nespokojnosti a nutnosti kráčať za poznaním,“ uviedla k inscenácii dramaturgička Kičiňová.

 

„Inscenácia ukazuje rôzne podoby lásky, jej vývoj, prekážky, úskalia a vrcholy. Autorka sa zamýšľa nad základnou otázkou, čo to vlastne láska je, čo prináša a berie. Je to naozaj dômyselne vystavaný text, v ktorom sa so situáciami môže stotožniť každý, kto v živote mal s láskou dočinenia. Moja postava je vnímavé dievča s realistickým a triezvym pohľadom na život, úplne iným, ako má Tristan, a preto je pre ňu zaujímavý vývoj ich vzťahu,“ doplnila Monika Potokárová, v inscenácii v postave Connie.

 

Mladá britská autorka Lucy Prebblová (1981) v roku 2009 rozbúrila divadelné vody svojou hrou Enron o krachu energetického gigantu a o špekulatívnych finančných hrách, ktoré koniec koncov viedli aj k ekonomickej kríze. Ukázalo sa, že ju zaujímajú špecifické a vyhrotené situácie. „Môžem písať len o veciach, ktoré ma vydesia,“ hovorí sama. Témou, ktorá ju, naopak, viac zaujala, ako vydesila, bolo divadlo a láska. Aj takto by sa dali vyabstrahovať dva veľké pojmy, ktoré sa pretkávajú v jej hre Vedľajšie účinky.reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok