Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dušan Chrenek
Dušan Chrenek
07.12.2017 08:20 Domov
Chrenek sa vracia do Bruselu, Zastúpenie EK v SR bude mať nového vedúceho
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.12.2017 08:20 Domov

Chrenek sa vracia do Bruselu, Zastúpenie EK v SR bude mať nového vedúcehoBRATISLAVA – Novým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku bude Ladislav Miko, bývalý český minister životného prostredia. Ten od 1. januára 2018 nahradí po piatich rokoch Dušana Chreneka, ktorý sa vracia do EK na Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.


"Do funkcie som nastúpil v ťažkých časoch pre EÚ, práve vrcholila finančná, dlhová a ekonomická kríza a začala klesať podpora ľudí. Prekvapila ma šírka aktivít Zastúpenia EK na Slovensku, máme na starosti naozaj veľa oblastí," uviedol pre TASR Chrenek. Počas svojho pôsobenia sa prostredníctvom úradu zameral na tri oblasti – aby dobre fungovala spolupráca medzi slovenskými inštitúciami a EK, aby Slovensko napredovalo v oblastiach, ktoré sú dôležité pre kvalitu života ľudí a aby Slovákov oboznámili o ich právach a príležitostiach, ktoré im EÚ poskytuje, a vedeli ich dobre využívať.

 

Dušan Chrenek si myslí, že počas rokov, ktoré viedol Zastúpenie EK na Slovensku, sa zvýšil záujem ľudí o európske témy. "Prejavuje sa nám to práve na diskusiách, ktoré robíme po Slovensku. Je to taký môj záverečný projekt, že organizujeme sériu diskusií o budúcnosti Európy a o konkrétnych oblastiach nielen s politikmi, ale aj s expertmi a bežnými ľuďmi v jednotlivých mestách na Slovensku," zdôraznil.

 

Odchádzajúci vedúci uvíta, ak nástupca nadviaže na jeho doterajšiu prácu. "Budem rád, ak bude pokračovať v našich aktivitách, aj vo veľkej diskusii o budúcnosti Európy, pretože reformovať Úniu nemôžeme bez podpory ľudí a porozumenia," konkretizoval, pričom si myslí, že názor ľudí sa vo veľkej miere formuje na základe národnej reprezentácie. "Svojmu nástupcovi by som preto odporúčal, aby bol možno viac v kontakte s národnými politikmi a tiež informoval o tom, čo Únia robí. Povedzme, keď sú nejaké kritiky alebo obavy, tak ich vysvetliť a mnohokrát rozptýliť," dodal.

 

"Do určitej miery v súčasnosti stále existuje kríza dôvery voči EÚ. Myslím si, že práve v tejto oblasti aj môj nástupca bude musieť tvrdo pracovať, aby sa dôvera v EÚ plne obnovila," uzavrel. Pri príležitosti ukončenia jeho funkcie mu prezident Andrej Kiska v stredu osobne udelil ďakovnú medailu za príkladnú činnosť v prospech šírenia významu európskych hodnôt a spolupráce na Slovensku.

 

Dušan Chrenek pracoval na ministerstve zahraničných vecí v čase, keď sa Slovensko snažilo o vstup do EÚ a NATO. Bol pri vyjednávaniach, keďže bol vedúcim kancelárie štátneho tajomníka a hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa. Predtým, ako sa stal vedúcim zastúpenia, pracoval v Bruseli na Stálom zastúpení SR pri EÚ, pôsobil i v tíme politickej jednotky vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Javiera Solanu.

 

Jeho nástupca Ladislav Miko z Českej republiky sa narodil v Košiciach. Viac ako desať rokov pôsobil na vysokých postoch v EK a takmer dvadsať rokov v českej a slovenskej verejnej správe. Do EK nastúpil v roku 2005 na miesto riaditeľa v rámci Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie. V roku 2011 sa stal zástupcom generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve pre zdravie a bezpečnosť potravín. Od 1. januára prevezme funkciu vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok