Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek
Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek
08.10.2015 14:51 Ekonomika
Chrenek: Nedostatky verejného obstarávania brzdia čerpanie fondov EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2015 14:51 Ekonomika

Chrenek: Nedostatky verejného obstarávania brzdia čerpanie fondov EÚBRATISLAVA - Najkritickejšími problémami verejného obstarávania na Slovensku sú chýbajúce odborné znalosti medzi obstarávateľmi, zdĺhavosť procesu a kritérium najnižšej ceny, ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu verejného obstarávania.


Konštatoval to vedúci zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek na seminári "Verejné obstarávanie ako brzda investícií na Slovensku?”, organizovanom Európskym informačným centrom. Spomínané nedostatky môžu mať podľa Chreneka negatívny dopad na konečnú sumu čerpania európskych prostriedkov vyhradených na programové obdobie 2007 - 2013, ktoré Slovensko v tomto roku nevyužije. Chrenek tiež podotkol, že nedostatky verejného obstarávania brzdia verejné investície na Slovensku.


Podobný názor na problémy verejného obstarávanie má aj predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská. Medzi najzávažnejšie problémy zaradila nedostatok odborných vedomostí, kompetencií, neznalosť zákona zo strany aktérov verejného obstarávania, nesprávne definovaný predmet obstarávania, diskvalifikujúce podmienky pre uchádzačov, zdĺhavý proces obstarávania a kritérium čo najnižšej ceny.
Ako ďalej uviedla Táborská na seminári, problémy verejného obstarávania môže riešiť aktívne vzdelávanie na oboch stranách, elektronizácia procesu, či ochota riadiť sa vzorovými dokumentmi.

 

Ku skvalitneniu procesu môže tiež prispieť návrh nového zákon o verejnom obstarávaní, ktorý sa v parlamente dostal do druhého čítania. Po schválení by mal nadobudnúť účinnosť 18 apríla. 2016. Hlavnými prínosmi nového zákona by mali podľa Táborskej byť zefektívnenie a urýchlenie procesov verejného obstarávania prostredníctvom povinnej elektronizácie, zníženie administratívnej záťaže, transparentnosť a boj proti korupcii, podpora čerpania európskych fondov, podpora podnikateľského prostredia a skracovanie lehôt obstarávania.


Právny expert Európskej komisie Jaroslav Kračún uviedol, že podľa štatistických údajov Európskej komisie (EK) sú najväčšími problémami procesu verejného obstarávania tendre len s jednou ponukou a veľa zákaziek, na ktoré ponuka neexistuje. Takisto kritizoval kritérium najnižšej ceny pri výbere ponuky, pričom smernica EK odporúča kritérium ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, ktorá zohľadňuje najlepší pomer ceny a dodanej kvality.


re;dnreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok